Exodus z Afghánistánu sílí, hrozí humanitární katastrofa

Příliv afghánských uprchlíků na hranice s Pákistánem nepolevuje. Za posledních 24 hodin pustili Pákistánci do země pět tisíc běženců, ale desetitisíce dalších, kteří opouštějí své domovy ze strachu před bombardováním, čekají o hladu a žízni na hranicích. Jedná se zatím o největší exodus od začátu vojenských akcí Spojených států. Podle předběžného odhadu pákistánského ministra financí Shaukata Azíze se finanční ztráty Pákistánu kvůli krizi v sousedním Afghánistánu budou pohybovat v rozmezí od jednoho do dvou a půl miliardy dolarů. Za svou účast v boji proti terorismu očekává Pákistán zahraniční pomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští uprchlíci

afghánští uprchlíci | Zdroj: ČTK

Podle informací humanitárních organizací jsou uprchlíci vyčerpaní a hladoví. Vypovídají zejména o škodách v Kandaháru, duchovního centra Talibanu, kde bomby zničily trh a okolí. V uprchlických táborech v Pákistánu je nyní na dva milióny lidí. Humanitární pracovníci v samotném Afghánistánu jsou pod tlakem Talibanu, čelí násilí, vykrádání skladů a ničení majetku. Koordinátor humanitární pomoci vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky Antonio Donnini varuje před hladomorem, který může zasáhnout šest miliónů obyvatel Afghanistánu Žádá o pomoc především v dopravě do míst, které brzy od světa odřízně sníh.

Komise OSN pro uprchlíky varuje před humanitární katastrofou v Afghánistánu. Jak Radiožurnálu řekla pracovnice zastoupení vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky v Péšaváru, situace je pro humanitární organizace velmi znepokojivá. "Dnes jsme na hranice do Čamanu poslali nákladní auta s jídlem, přikrývkami a ovocem pro děti. Víme, že tam čeká mnoho lidí. Potřebovali bychom se dohodnout s pákistánskou vládou, aby hranice otevřela, aby uprchlíci nemuseli nelegálně přecházet přes hory a my je mohli registrovat a poskytnout jim pomoc."

Pomoc lidem v Afghánistánu je podle ní mimo kontrolu. Taliban zabavuje nákladní vozy s jídlem a léky a humanitární pracovníci mohou jen doufat, že se něco dostane obyčejným lidem. Afghánští muži často nechávají v Pákistánu rodiny a vracejí se. Většinou se nechtějí připojit k Talibanu, ale jen bránit svůj dům a majetek.

Finanční ztráty Pákistánu kvůli krizi v sousedním Afghánistánu se budou pohybovat v rozmezí od jednoho do dvou a půl miliardy dolarů. Škody dnes předběžně odhadl pákistánský ministr financí Shaukat Azíz. Za svou účast v boji proti terorismu očekává Pákistán zahraniční pomoc. Jak potvrzuje zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Pákistánu Pavla Jazairiová, nový příliv afghánských uprchlíků totiž stále více zatěžuje tamní hospodářství.

Pákistán má proto slíbeno 700 miliónů dolarů pro uprchlíky. Peníze mají být k dispozici humanitárním organizacím. Podle ministra financí Azíze dostane Pákistán kromě toho 800 miliónů amerických dolarů v hotovosti. Měly by se tak pokrýt ztráty na vývozu, daních a úbytku přímých investic do Pákistánu. Pákistán také očekává pomoc při splácení svého zahraničního dluhu a aplikaci zrušení sankcí, což mu umožní návrat na zahraniční trhy. Ministra Azíz nyní čeká dlouhá zahraniční cesta, během níž bude z různými světovými finančními institucemi projednávat rehabilitační plán pro Pákistán.

Pavla Jazairiová, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme