Exodus z Afghánistánu sílí, hrozí humanitární katastrofa

Příliv afghánských uprchlíků na hranice s Pákistánem nepolevuje. Za posledních 24 hodin pustili Pákistánci do země pět tisíc běženců, ale desetitisíce dalších, kteří opouštějí své domovy ze strachu před bombardováním, čekají o hladu a žízni na hranicích. Jedná se zatím o největší exodus od začátu vojenských akcí Spojených států. Podle předběžného odhadu pákistánského ministra financí Shaukata Azíze se finanční ztráty Pákistánu kvůli krizi v sousedním Afghánistánu budou pohybovat v rozmezí od jednoho do dvou a půl miliardy dolarů. Za svou účast v boji proti terorismu očekává Pákistán zahraniční pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští uprchlíci | Foto: ČTK/AP

Podle informací humanitárních organizací jsou uprchlíci vyčerpaní a hladoví. Vypovídají zejména o škodách v Kandaháru, duchovního centra Talibanu, kde bomby zničily trh a okolí. V uprchlických táborech v Pákistánu je nyní na dva milióny lidí. Humanitární pracovníci v samotném Afghánistánu jsou pod tlakem Talibanu, čelí násilí, vykrádání skladů a ničení majetku. Koordinátor humanitární pomoci vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky Antonio Donnini varuje před hladomorem, který může zasáhnout šest miliónů obyvatel Afghanistánu Žádá o pomoc především v dopravě do míst, které brzy od světa odřízně sníh.

Komise OSN pro uprchlíky varuje před humanitární katastrofou v Afghánistánu. Jak Radiožurnálu řekla pracovnice zastoupení vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky v Péšaváru, situace je pro humanitární organizace velmi znepokojivá. "Dnes jsme na hranice do Čamanu poslali nákladní auta s jídlem, přikrývkami a ovocem pro děti. Víme, že tam čeká mnoho lidí. Potřebovali bychom se dohodnout s pákistánskou vládou, aby hranice otevřela, aby uprchlíci nemuseli nelegálně přecházet přes hory a my je mohli registrovat a poskytnout jim pomoc."

Pomoc lidem v Afghánistánu je podle ní mimo kontrolu. Taliban zabavuje nákladní vozy s jídlem a léky a humanitární pracovníci mohou jen doufat, že se něco dostane obyčejným lidem. Afghánští muži často nechávají v Pákistánu rodiny a vracejí se. Většinou se nechtějí připojit k Talibanu, ale jen bránit svůj dům a majetek.

Finanční ztráty Pákistánu kvůli krizi v sousedním Afghánistánu se budou pohybovat v rozmezí od jednoho do dvou a půl miliardy dolarů. Škody dnes předběžně odhadl pákistánský ministr financí Shaukat Azíz. Za svou účast v boji proti terorismu očekává Pákistán zahraniční pomoc. Jak potvrzuje zvláštní zpravodajka Radiožurnálu v Pákistánu Pavla Jazairiová, nový příliv afghánských uprchlíků totiž stále více zatěžuje tamní hospodářství.

Pákistán má proto slíbeno 700 miliónů dolarů pro uprchlíky. Peníze mají být k dispozici humanitárním organizacím. Podle ministra financí Azíze dostane Pákistán kromě toho 800 miliónů amerických dolarů v hotovosti. Měly by se tak pokrýt ztráty na vývozu, daních a úbytku přímých investic do Pákistánu. Pákistán také očekává pomoc při splácení svého zahraničního dluhu a aplikaci zrušení sankcí, což mu umožní návrat na zahraniční trhy. Ministra Azíz nyní čeká dlouhá zahraniční cesta, během níž bude z různými světovými finančními institucemi projednávat rehabilitační plán pro Pákistán.

Pavla Jazairiová, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme