Neochota uznat volební porážku ohrožuje americkou bezpečnost, varují Trumpa v dopise experti

Na 150 bývalých bezpečnostních činitelů z různých amerických administrativ v otevřeném dopise varovalo, že neochota prezidenta Donalda Trumpa uznat porážku v prezidentských volbách představuje „vážné riziko pro národní bezpečnost“ USA. Joe Biden, který podle médií volby vyhraje, totiž kvůli Trumpově postoji nemá možnost seznámit se s utajovanými informacemi předtím, než se oficiálně ujme křesla v Bílém domě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump odmítá uznat Bidenovo projektované vítězství a opakovaně na internetu napadá hodnověrnost hlasování | Zdroj: Fotobanka Profimedia (5012640)

Pod dopisem se podepsali například bývalý ministr obrany Chuck Hagel, bývalý šéf zpravodajských agentur CIA a NSA Michael Hayden či někdejší vyslankyně USA při OSN Samantha Powerová.

Neuznání Bidenova vítězství v praxi. Trump mu nedovolil přebírat poštu a informace od tajných služeb

Číst článek

„V této nejisté chvíli musíme nechat politiku stranou,“ píše se v dopise, podle nějž další odpíraní tajných informací Bidenovi ohrožuje „kontinuitu a připravenost vedení našeho státu s potenciálně ohromnými důsledky pro naši národní bezpečnost“.

K volání expertů se ve čtvrtek připojilo také několik republikánských zákonodárců, z nichž však většina zároveň nadále stojí za Trumpem v tom, že odmítá uznat Bidenovo vítězství ve volbách, jež mu předpovídají respektovaná americká média.

Patří mezi ně například i Trumpův blízký spojenec Lindsey Graham, dočasný předseda Senátu (president pro tempore) Chuck Grassley či další vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy naopak tvrdí, že by tajné informace měl získat jen ten, kdo se ujme 20. ledna úřadu, v čemž podle něj dosud není jasno.

Trump odmítá uznat Bidenovo projektované vítězství a opakovaně na internetu napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým rovněž podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné teprve čekají na projednání. Právní experti však tvrdí, že stížnosti Trumpova týmu v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

Biden si vybral personálního šéfa Bílého domu. Stane se jím Klain, má zkušenost v boji proti epidemii

Číst článek

„Republikáni by měli přestat se svými vylomeninami ohledně voleb, které už prezident Trump prohrál, a měli by svou pozornost zaměřit na neodkladné záležitosti - poskytnout pomoc zemi, která prochází koronavirovou zdravotní a ekonomickou krizí,“ řekl nejvýše postavený demokrat v Senátu Chuck Schumer.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová pak prohlásila, že si Biden díky svým politickým zkušenostem v přechodném období před začátkem svého mandátu poradí i přes nespolupráci republikánů. „Je nanejvýš nešťastné, že se republikáni rozhodli nerespektovat vůli lidu,“ poznamenala.

Kritika republikánů

Podle agentury Reuters však některé významné republikánské postavy pomalu začínají Trumpův postoj kritizovat. Guvernér státu Ohio Mike DeWine, který prezidenta podpořil do voleb, například řekl televizi CNN, že je načase „přistupovat k bývalému viceprezidentovi jako ke zvolenému prezidentovi“. List Las Vegas Review, který vlastní štědrý dárce Republikánské strany Sheldon Adelson, pak vydal úvodník, podle nějž se Trump snaží „oddálit nevyhnutelné“.

Bidenovi dnes poblahopřál k vítězství ve volbách papež František, který se v minulosti několikrát slovně střetl s Trumpem. Hlava katolické církve například prohlásila s odkazem na prezidentem budovanou zeď na hranicích s Mexikem, že kdokoliv, kdo staví zdi namísto mostů, není křesťanem. Republikán následně prohlásil, že nikdo nemá právo zpochybňovat víru druhých lidí. Biden je teprve druhým praktikujícím katolíkem v historii USA, který usedne v Bílém domě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme