Experti identifikovali první z neznámých obětí londýnských útoků

Britští policejní experti identifikovali první z dosud neznámých obětí čtvrtečních teroristických útoků v Londýně. Podle Scotland Yardu náležejí ostatky třiapadesátileté Susan Levyové z Hartfordshiru. Soudní lékaři nevylučují, že zjištění totožnosti všech obětí bude trvat až týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se dívá na fotografie pohřešovaných lidí | Foto: AFP

Pumové útoky si vyžádaly zatím padesátku mrtvých. Zranění, a to i velmi vážná, utrpělo na 700 lidí. V tunelech metra pokračuje vyprošťování těl a stále se pohřešuje asi 30 lidí - mezi nimi i řada cizinců. Podle českých úřadů se příbuzným zatím nepřihlásili dva Češi.

Londýnský starosta Ken Livingstone byl dnes jedním z obyvatel Londýna, kteří použili metro k cestě do práce. I když některé stanice a úseky nefungují, metro je jinak v plném provozu. Povrchová doprava jezdí s výjimkou Tavistockova náměstí, které je uzavřeno kvůli vyšetřování.

Dnes se Londýňané vracejí do práce a policie trvá na tom, že město je otevřeno pro normální činnost. Podle mluvčího londýnské policie na sedmnáct set lidí už poskytlo informace na zvláštní protiteroristické lince důvěry. Scotland Yard také zřídil zvláštní internetovou stránku pro veřejnost, která je vyzývána, aby zasílala své obrazové informace o útocích v Londýně.

Bývalý náčelník londýnské policie Sir John Stevens v rozhovoru pro jeden nedělní tisk řekl, že osoby, které londýnské útoky zosnovaly, byly téměř jistě britští občané. A na letišti Heathrow byli včera zadrženy tři lidé při vstupu do Británie. Policie však nevidí přímou souvislost mezi těmito případy a londýnskými útoky.

Oficiální počet obětí čtvrtečních výbuchů v Londýně je zatím 49. Úřady ale upozorňují, že se ještě zvýší. Britský tisk odhaduje konečný počet na 70. Do rozsáhlého vyšetřování v Londýně se zapojují i zahraniční odborníci. Policie zatím zveřejnila jen málo oficiálních závěrů. Uvedla, že pachatelů bylo více než jeden a výbuchy v metru následovaly po sobě v rozmezí asi 50 sekund. S největší pravděpodobností nešlo o sebevražedné útoky.

Španělský deník El Mundo napsal, že teroristická síť Al-Káida nařídila v poselství rozšířeném 29. května na internetu útok na Evropu. Příslušný dokument předaly o víkendu španělské zpravodajské služby britským kolegům.

Poselství psané v arabštině, jehož kopii deník spolu se španělským překladem zveřejnil, je podepsáno islamistickou skupinou Brigáda Abú Háfise Masrího - evropská divize. Ta se v sobotu přihlásila k londýnským útokům, ale také k loňským atentátům v Madridu a v Istanbulu.

Milan Kocourek, Denisa Novotná, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme