Experti kritizují postup pátrání po iráckých zbraních

Američtí experti vyjadřují znepokojení nad tím, jakým způsobem probíhá v Iráku hledání zakázaných zbraní. Podle civilních specialistů komplikuje snahy o rychlejší pokrok americká byrokracie a neshody mezi jednotlivými složkami administrativy. Šance na nalezení dobře ukrytých zbraní hromadného ničení v Iráku se tak snižují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nalezené dělostřelecké granáty | Zdroj: ČTK

Hlavním důvodem, kterým Spojené státy obhajovaly intervenci do Iráku, bylo nalezení jaderných, chemických a biologických prostředků a jejich zajištění předtím, než se dostanou do rukou teroristů. Tohoto základního cíle se spojencům i přes vítězné tažení Irákem nepodařilo dosáhnout a experti říkají, že vojenský plán hledání je naivní.

Američtí vojenští činitelé už museli několikrát dementovat zprávy o nálezu zakázaných zbraní a laboratoří. Podle nejmenovaných amerických expertů, které oslovil deník New York Times, ohrožuje šance na úspěch při hledání sama americká vláda. Civilní experti, které Američané najali, aby se zúčastnili hledání, jsou rozladěni.

V Iráku jsou bojové jednotky vybaveny základními detekčními přístroji a specializované vojenské týmy mají prostředky k bližším analýzám, ale dopouštějí se řady chyb, které snižují šance na úspěch. Pentagon sice plánuje vyslání asi 50 amerických a zahraničních inspektorů, kteří jsou nejlepšími specialisty na irácké zbraně, zatím ale nemá jasnou představu o tom, kdy by k tomu mělo dojít.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme