Experti kritizují postup pátrání po iráckých zbraních

Američtí experti vyjadřují znepokojení nad tím, jakým způsobem probíhá v Iráku hledání zakázaných zbraní. Podle civilních specialistů komplikuje snahy o rychlejší pokrok americká byrokracie a neshody mezi jednotlivými složkami administrativy. Šance na nalezení dobře ukrytých zbraní hromadného ničení v Iráku se tak snižují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nalezené dělostřelecké granáty

nalezené dělostřelecké granáty | Zdroj: ČTK

Hlavním důvodem, kterým Spojené státy obhajovaly intervenci do Iráku, bylo nalezení jaderných, chemických a biologických prostředků a jejich zajištění předtím, než se dostanou do rukou teroristů. Tohoto základního cíle se spojencům i přes vítězné tažení Irákem nepodařilo dosáhnout a experti říkají, že vojenský plán hledání je naivní.

Američtí vojenští činitelé už museli několikrát dementovat zprávy o nálezu zakázaných zbraní a laboratoří. Podle nejmenovaných amerických expertů, které oslovil deník New York Times, ohrožuje šance na úspěch při hledání sama americká vláda. Civilní experti, které Američané najali, aby se zúčastnili hledání, jsou rozladěni.

V Iráku jsou bojové jednotky vybaveny základními detekčními přístroji a specializované vojenské týmy mají prostředky k bližším analýzám, ale dopouštějí se řady chyb, které snižují šance na úspěch. Pentagon sice plánuje vyslání asi 50 amerických a zahraničních inspektorů, kteří jsou nejlepšími specialisty na irácké zbraně, zatím ale nemá jasnou představu o tom, kdy by k tomu mělo dojít.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme