Experti na ruském letadle neobjevili stopy výbuchu. Možnost teroristického útoku ale nevylučují

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že na troskách armádního letadla, které se zřítilo u černomořského střediska Soči, nebyly nalezeny známky výbuchu ani požáru, píše agentura TASS. Za havárií očividně byla „nesprávná funkce" techniky, podle agentury Interfax to řekl ministr dopravy Maxim Sokolov . Vyšetřování havárie pracuje i s verzí terorismu. Podle náčelníka bezpečnosti letů vojenského letectva Bajnětova to neznamená jen výbuch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrací týmy vytahují trosky letadla Tu-154, které se v neděli zřítilo do Černého moře

Pátrací týmy vytahují trosky letadla Tu-154, které se v neděli zřítilo do Černého moře | Zdroj: Reuters

Předseda vládní vyšetřovací komise a ministr dopravy Maxim Sokolov oznámil, že hlavní fáze pátrací operace skončila, ale týmy potápěčů na místě katastrofy zůstávají a dál prohledávají mořské dno.

Analýza záznamů ze dvou „černých skříněk" havarovaného stroje pokračuje dobře a skončí tento týden, možná už v pátek, na svém webu to oznámila ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na informaci ministerstva obrany.

Úřad zároveň ohlásil nález velkého smotku pásky ze třetího záznamníku, ten je ale bez ochranného obalu a pravděpodobně zničený.

Rusy pobouřily karikatury časopisu Charlie Hebdo zesměšňující Alexandrovce

Číst článek

Potápěči podle zdroje z ministerstva, který ruská agentura Ria Novosti cituje, nalezli velké množství pásky pravděpodobně ze třetího záznamníku, který je ale mechanicky deformovaný a dlouho ležel v mořské vodě. Třetí záznamník se nacházel v ocasní části letadla a dubluje záznamy ostatních dvou skříněk.

Všechny nalezené fragmenty havarovaného letadla Tu-154 už byly podle zdroje vyzdviženy a pátrací operace v Černém moři končí. Nalezeno bylo celkem 1800 kusů a úlomků letadla, uvedl podle agentury Ria Novosti.

Objeveno bylo také 20 těl a ostatky téměř všech obětí. Soudní lékaři nyní identifikují těla obětí a odebrali vzorky DNA jejich příbuzným, řekl ministr dopravy Maxim Sokolov.

Náčelník služby armádní letecké bezpečnosti Sergej Bajnětov zároveň uvedl, že definitivní závěry vyšetřování komise nezveřejní dříve než za třicet dní.

Při katastrofě zahynulo všech 92 osob, které byly na palubě, většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme