Experti varují, že svržení prezidenta Sýrie by mohlo vést k občanské válce

Pokud by v Sýrii padl vládnoucí režim, mohla by země zabřednout do krvavé občanské války. Varují před tím izraelští experti, kteří vývoj v sousední Sýrii dlouhodobě sledují. Prezident Bašár Asad už vyhověl mnoha požadavkům opozice. Protesty ale neustávají a na zítra opoziční aktivisté svolávají další velká shromáždění. Dosud při nepokojích zemřelo nejméně dvě stě lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců. | Zdroj: Reuters

Svržení prezidenta Asada by mohlo přivodit rozpad Sýrie až na šest oblastí. Důvodem by byly krvavé střety mezi různými etnickými a náboženskými skupinami. I takové varování zaznívá ze strany předních izraelských expertů citovaných deníkem Jerusalem Post.

Pád režimu, kterému dominuje náboženská komunita alavitů, by podle nich dostal Sýrii do podobné situace, v jaké se před několika lety ocitl sousední Irák.

Nepokoje v Sýrii neustávají ani po zrušení výjimečného stavu, které opozice požadovala. Americká ministryně zahraničí Clintonová vyzvala syrské vedení, aby zastavilo krvavé potírání protestů, zatýkání a mučení vězňů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme