Expertů na evropský boj s ruskou propagandou je málo, unie na ně chce víc peněz

Unijní státy podporují rozšíření evropského týmu pro boj s ruskou propagandou. Po zasedání ministrů zahraničí v Bruselu to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. V týmu proti dezinformacím z východu působí 14 evropských expertů. Mezi nimi je i bývalý český novinář Jakub Kalenský.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská armáda na Rudém náměstí v Moskvě (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Unijní státy chtějí posílit boj proti ruské propagandě. Evropská unie na něj potřebuje víc peněz i odborníků.

Mogheriniová ministry požádala, aby členské země navýšily peníze i počty odborníků pro týmy na strategickou komunikaci. Kromě specialistů na ruskou propagandu má unie zvláštní sbory zaměřené na arabský svět a Balkán.

Russia Today je oficiálně zahraniční agent. Zdravím americkou svobodu slova, vzkázala šéfredaktorka

Číst článek

Šéfka unijní diplomacie teď čeká, zda její požadavek podpoří také evropští ministři financí navýšením rozpočtu. Česká republika chce, aby unie kladla důraz hlavně na hrozby z východu.

„Tam je třeba čelit faktům, která jsou falešná a zavádějící a která se i snaží zkreslovat nebo ovlivňovat politickou situaci u nás,“ tvrdí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Česko pro boj s dezinformacemi zřídilo specializované centrum při ministerstvu vnitra. Pracuje v něm zhruba dvakrát více expertů než na unijní úrovni.

Na ruské snahy o ovlivňování poměrů v České republice dlouhodobě upozorňují domácí tajné služby.

K navýšení personálu unijního týmu pro boj s dezinformacemi z východu na trojnásobek nedávno vyzvala Mogheriniovou tzv. Pražská deklarace. Za jejím vznikem stál think-tank Evropské hodnoty a podepsalo se pod ní několik desítek bezpečnostních expertů a politiků.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme