Povstalec zaútočil na policejní akademii v kolumbijské Bogotě. Zemřelo nejméně 20 mladých kadetů

Čtvrteční útok na policejní akademii v kolumbijské metropoli Bogotě, při němž zemřelo 20 mladých kadetů a 68 lidí bylo zraněno, spáchal člen povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). I on při útoku zemřel. Oznámil to v pátek kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero na tiskové konferenci. Uvedl také, že všechny oběti byli studenti akademie ve věku od 17 do 22 let.

Bogotá (Aktualizováno: 12:43 18. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník byl šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas, který se už v 90. letech přidal k ELN a před několika lety při manipulaci s trhavinou přišel o ruku. Ministr popsal, jak se čtvrteční útok stal. Útočník chtěl vjet do areálu vjezdem pro nákladní auta v 9:29 místního času. Hlídka ho ale zaregistrovala a hlásila vysílačkou podezřelé vozidlo. Muž se lekl a s autem plným trhavin se hlídce vyhnul a najel do blízké budovy, v níž byla ložnice kadetek. Podle ministra útočník čin plánoval 10 měsíců.

Mexický exprezident Nieto přijal miliardový úplatek od šéfa kartelu Prcka Guzmána, řekl u soudu svědek

Číst článek

Policie v pátek také oznámila, že v Bogotě zadržela jednoho podezřelého, s nímž byl autor útoku v kontaktu. Ricardo Carvajal bude obviněn z vražd a terorismu.

Už v noci na pátek kolumbijské úřady oznámily, že při útoku zemřelo 21 lidí, včetně muže zodpovědného za čin, a 68 osob bylo převezeno do různých zdravotnických zařízení. V nemocnicích zůstává devět lidí, řekl v pátek novinářům šéf policie. Při útoku zemřela i nejméně jedna cizinka, mladá ekvádorská policistka. Další Ekvádorka utrpěla zranění. V akademii bylo v době exploze mimo jiné i 45 kadetů z Panamy, z nichž dva utrpěli zranění.

Nejhorší od roku 2003

Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v autě v garážích místního luxusního klubu El Nogal. Zabila 36 lidí a na dvě stovky osob zranila. Čin tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně. Někteří povstalci ale složit zbraně odmítli a pokračují v ilegální činnosti.

Útok na policejní akademii obyvatele Bogoty šokoval, od míru s FARC byly podobné činy spíše ojedinělé. Stála za nimi poslední povstalecká organizace v zemi ELN či drogové gangy.

Úřady po více než třech letech zatkly muže spojeného s útoky v pařížském klubu Bataclan

Číst článek

Kolumbijský prezident Iván Duque už ve čtvrtek vyhlásil v zemi třídenní smutek a slíbil ještě více zintenzivnit boj proti teroristům. Po útoku nařídil zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.

S povstalci z ELN se vláda rovněž snažila dojednat mír, jednání začala v roce 2017, posléze je ale přerušila, protože ELN se nevzdala útoků a únosů. Naposledy minulý víkend se přihlásila k útoku na vrtulník na severu Kolumbie, který převážel 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun), a k zadržení jeho posádky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme