Exploze bomb na několika místech jižního Thajska zabily dva lidi, vyšetřovatelé viní radikály

Série bombových útoků a následných přestřelek si ve středu večer vyžádala na jihu Thajska nejméně dva mrtvé a tři zraněné. Agentuře Reuters to řekl mluvčí tamní armády.

Bangkok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský personál kontroluje místo útoku v okrese Saba Joj v neklidné jižní provincii Songkhla.

Vojenský personál kontroluje místo útoku v okrese Saba Joj v neklidné jižní provincii Songkhla. | Zdroj: Reuters

Bomby explodovaly v 11 okresech v provinciích Pattání, Narátchivát a Songkhla poblíž hranic s Malajsií. K útoku se ve středu nikdo nepřihlásil.

Kdo je Jinglak Šinavatrová?

„Bývalá premiérka Thajského království a první žena, která zastávala tento úřad. Do funkce byla zvolena ve volbách v roce 2011. Původním povoláním je podnikatelka. Má čínské předky, její pradědeček do Thajska přišel z čínského Kantonu a jeho syn přijal thajské příjmení Šinavatra,“ píše Wikipedia.

„Je to práce lidí, kteří chtěli způsobit chaos. Vypadá to, že jejich cílem nebylo zabíjet, ale spíše způsobit paniku,“ řekl Reuters plukovník Jutthanam Petčmuang, mluvčí vnitřní bezpečnosti Thajska.

Jižní část Thajska zažila dlouhotrvající povstání separatistů nespokojených s buddhistickými pravidly, při kterém od roku 2004 zemřelo nejméně šest a půl tisíce lidí, většina z nich byli civilisté.

Thajsko je převážně buddhistická země, ale na jihu žije podstatná část obyvatel muslimského vyznání, kteří usilují o vytvoření nezávislého státu. Mluvčí armády také uvedl, že středeční útoky byly cílené především na bezpečnostní složky, armádu, ale i na civilisty.

Rozhovory mezi thajskou vládou a malými povstaleckými skupinami začaly v roce 2013 pod vládou premiérky Jinglak Šinavatrové. Jednání byla ale předčasně ukončena v roce 2014, kdy byla premiérka sesazena ústavním soudem za zneužití moci v roce 2011.

Na začátku dubna také thajská vojenská junta odmítla přijmout podmíněnou nabídku hlavní muslimské separatistické skupiny bojující na jihu na vstoupení do formálních mírových rozhovorů.

Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme