Při explozích v Kábulu podle médií zemřelo přes 170 lidí. Podle USA může útoků přijít víc

Při čtvrtečních sebevražedných útocích u letiště v Kábulu zemřelo nejméně 170 afghánských civilistů. Informovala o tom v pátek stanice CBS News s odvoláním na nejmenovaného afghánského činitele. Úřady zatím novou bilanci nepotvrdily a stále hovoří o tom, že počet mrtvých dosáhl 108. Při atentátech podle nich přišlo o život 95 Afghánců a také 13 amerických vojáků. Zraněných jsou na dvě stovky.

Kábul (Aktualizováno: 15:35 27. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři odvážejí zraněné do nemocnice po útoku v Kábulu.

Záchranáři odvážejí zraněné do nemocnice po útoku v Kábulu. | Zdroj: Reuters

Afghánští činitelé varovali, že skutečný počet obětí útoku by mohl být ještě vyšší, mimo jiné proto, že některá těla mohli z místa výbuchů odnést příbuzní mrtvých. Dalších nejméně 150 osob bylo zraněno, napsal zpravodajský server BBC News.

Tálibán původně hlásil nejméně 28 obětí z řad svých členů, později to ale mluvčí hnutí popřel a řekl, že při útoku nezemřeli žádní tálibové.

Poměrně velké množství zraněných jsou děti, říká poradce afghánské mise Lékařů bez hranic

Číst článek

Tálibán totiž už dříve zdůraznil, že se atentát odehrál v místech, kde na bezpečnost dohlížejí američtí vojáci. Západní média ale připomínají, že Američané zajišťují bezpečný provoz samotného letiště, zatímco za jeho zdmi dohlíží na bezpečnost Tálibán.

„Tálibán neutrpěl žádné oběti. K incidentu došlo v oblasti, kterou mají pod kontrolou americké síly,“ řekl v pátek BBC mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid.

Nejmenovaný představitel Tálibánu přitom předtím agentuře Reuters sdělil, že hnutí ztratilo 28 svých lidí, tedy více než Američané.

Oblastí u kábulského letiště ve čtvrtek v podvečer místního času otřásly dvě silné exploze a následovala střelba.

Na videu, které natočili afghánští novináři, poté byla vidět těla desítek obětí ležících v příkopu na okraji letiště, popsala agentura Reuters. K útokům se přihlásila odnož teroristické organizace Islámský stát, šéf Bílého domu prohlásil, že USA viníkům neodpustí a dopadnou je.

Očekávání dalších útoků

Washington se zároveň připravuje na možnost dalších útoků, o které by se útočníci mohli pokusit v pátek. Podle amerického generála Franka McKenzieho by teroristé hlásící se ke skupině Islámský stát-Chorásán mohli na letiště útočit raketami nebo bombami nastraženými v automobilech.

„Děláme vše, co můžeme, abychom byli připraveni,“ prohlásil šéf centrálního velení amerických ozbrojených sil a dodal, že USA sdílely některé zpravodajské informace s Tálibánem. Generál se zároveň domnívá, že tálibové „některým útokům zabránili“.

Biden po atentátech v Kábulu: Evakuace bude pokračovat, viníky donutíme za útoky zaplatit

Číst článek

Evakuace po útocích nabrala na rychlosti, píše Reuters. Diplomat z NATO mezitím agentuře řekl, že všechny zahraniční síly v Afghánistánu chtějí ukončit evakuace svých občanů a pracovníků ambasád do pondělí 30. srpna.

Některé země už evakuační lety ukončily. Biden ve svém projevu v noci na pátek potvrdil termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.

V zemi je stále kolem 1500 amerických občanů, na 400 Britů nebo kolem 200 Němců, píše BBC News na svém webu a podotýká, že v tuto chvíli není jasné, zda tam jsou nějací Francouzi. Paříž chce nicméně své evakuace ukončit v pátek večer.

Západní země se kromě svých občanů snaží evakuovat také své afghánské spolupracovníky. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme