Exploze na plynovodu zastavila dodávky plynu do Gruzie a Arménie

Dva výbuchy v ruské Severní Osetii poškodily plynovod a zastavily tak dodávky plynu do Gruzie a Arménie. S největší pravděpodobností šlo o sabotáž. Otázkou ale zůstává, z které strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

Rusko připisuje útok muslimským povstalcům. Podle prozápadního gruzínského prezidenta Saakašviliho ale Moskva přerušila dodávky plynu úmyslně. Chce prý donutit Tbilisi vzdát se domácí plynárenské sítě. Jak Saakašvili uvedl pro televizi CNN, Rusku se navíc nelíbí vyhledávání alternativních zdrojů.

"Nemáme plyn, nemáme zásoby dokonce ani na jediný den. S plynem už naše domácnosti počítat nemohou. Situace je kritická, protože tu máme nejchladnější zimu od začátku sedmdesátých let. Museli jsme požádat své sousedy o pomoc. V následujících týdnech, kdy lidé budou topit nejvíce, jsme odkázáni na extrémně nespolehlivé zdroje. To je obrovská rána pro naši ekonomiku. Doufali jsme, že se to nestane, ale tušili jsme to. Zvláště potom, co potkalo Ukrajinu. Snažili jsme se získat alternativní zdroje zásob ze střední Asie. Zdá se, že nás za naše snahy chtějí někteří lidé potrestat," vyjádřil se Saakašvili.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme