Exploze po srážce vlaků v KLDR zabila 150 lidí

Katastrofální srážka vlaků převážejících výbušné látky v Severní Koreji si vyžádala nejméně 150 životů a téměř 1300 zraněných. Výbuch připravil o střechu nad hlavou na 7000 rodin. Při záchranných pracích pomáhá Červený kříž, severokorejská vláda požádala o pomoc i Čínu. Jen devět hodin před výbuchem projížděl místem tragédie severokorejský vůdce Kim Čong-il.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

Dva nákladní vlaky převážející průmyslové trhaviny do sebe narazily včera kolem 13:00 místního času (06:00 SELČ) ve městě Jong-čchon asi 20 kilometrů od čínských hranic. Úřady KLDR vyhlásily v místě stav nouze, ale současně přerušily mezinárodní telefonní linky, aby předešely úniku podrobných informací o katastrofě.

Jihokorejská agentura Jonhap přinesla původně zprávy až o třech tisícovkách obětí neštěstí. Zdroje irské charitativní organizace Concern v severokorejské metropoli Pchjongjangu později upřesnily bilanci na 150 mrtvých, Červený kříž hovoží také o 1249 zraněných. Počet obětí ale pravděpodobně ještě poroste.

"Mámě záchranné centrum v dosahu dvaceti kilometrů od místa neštěstí, můžeme rychle vytvořit další záchranné stanice pokud to bude potřeba. Druhá věc, kterou můžeme nabídnout, je pomoc místním nemocnicím, které jsou pod velkým tlakem," oznámil mluvčí pobočky Červeného kříže v Pekingu John Sparrow.

Mohutná exploze oba vlaky zcela rozmetala, nádraží prakticky přestalo existovat. Srovnáno se zemí bylo i 1850 budov v hustě zabydleném okolí, 6350 obytných domů bylo zničeno částečně. Stovky lidí včetně malých dětí byly zraněny v nedaleké základní škole. Zranění i mrtví jsou podle úřadů hlášeni i z okolních pětipatrových činžovních domů.

Mnoho popálených lidí bylo narychlo převezeno do nedaleké Číny, poté byla hranice mezi KLDR a Čínou opět neprodyšně uzavřena. Severokorejská vláda nepřímo potvrdila katastrofu když požádala pracovníky Červeného kříže, aby se dostavili na místo neštěstí. Už předtím požádala o pomoc při záchranářských operacích Čínu.

Čínské ministerstvo potvrdilo, že při explozi zahynul jeden Číňan a 12 bylo zraněno, z toho dva vážně. Ministerstvo dále informovalo, že bylo zničeno více než 20 domů Číňanů, kteří žijí ve městě Jong-čchon. Čínská ambasáda v Pchjongjangu také údajně zahájila krizová opatření.

Pomoc nabízí i Jižní Korea. Úřadující prezident Ko Kun dnes nařídil úřadům země, aby připravily pomoc Severní Koreji, pokud se informace o tragédii potvrdí. Severokorejská státem kontrolovaná média totiž o katastrofě totiž stále zarytě mlčí a do této chvíle nezveřejnila jediný obrázek z místa nehody.

Příčiny neštěstí nejsou známy. Podle tajných služeb byla srážka vlaků s největší pravděpodobností nehoda, nikoli pokus o zavraždění severokorejského vůdce, který se vracel z návštěvy Číny. Severokorejská infrastruktura je zanedbaná, osobní vlaky bývají přeplněné cestujícími, zřídka jezdí načas a často mívají poruchy.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme