Exploze v Ankaře zasáhla autobusy s vojáky, zemřelo nejméně 28 lidí

Nedaleko armádního velitelství v centru turecké metropole Ankary vybuchla ve středu večer bomba. Exploze nastala ve chvíli, kdy ulicí projížděla kolona vojenských vozidel. Podle mluvčího turecké vlády zemřelo nejméně 28 lidí. Vicepremiér Numan Kurtulmus uvedl, že mezi mrtvými jsou nejspíš vojáci i civilisté. Dalších 61 lidí bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze v Ankaře zasáhla armádní koonu, včetně autobusu převážejícího vojáky

Exploze v Ankaře zasáhla armádní koonu, včetně autobusu převážejícího vojáky | Zdroj: ČTK

Televizní záběry z místa útoku, které je vzdálené asi 300 metrů od sídla generálního štábu armády a půl kilometru od budovy parlamentu, ukázaly několikametrové plameny a torza dvou hořících autobusů.

Zástupce turecké armády potvrdil, že exploze zasáhla kolonu vojenských vozidel, mezi nimi i autobus převážející vojáky. Bomba podle armádních zdrojů vybuchla právě ve chvíli, kdy vojenské autobusy zastavily na červenou.

„Vyšetřujeme místo činu. Zatím nemáme informace o tom, kdo útok spáchal. Viníky ale najdeme,“ prohlásil turecký vicepremiér Numan Kurtulmus.

„Po sociálních sítích se šíří informace o dalším ankarském výbuchu. Nebyla to bomba. Bezpečnostní složky kontrolovaně odpálily podezřelý balíček,“ upozornil.

České velvyslanectví v Ankaře nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli občané Česka. „Turecká vláda vyhlásila na útok informační embargo, dle našich informací jsou ale zatím všichni Češi v pořádku. Samozřejmě nemůžeme vědět o všech, ale paní konzulka se snažila obtelefonovat všechny, na které máme kontakt,“ řekl na dotaz Českého rozhlasu zástupce konzulátu Martin Lubojacký.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu kvůli atentátu, který úřady označily za teroristický útok, zrušil cestu na čtvrteční a páteční summit Evropské unie. Svou cestu do Ázerbájdžánu zrušil také prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten řekl, že atentát "překročil morální a lidské hranice". Prezident dodal, že jeho země je odhodlána bojovat proti těm, kdo útok spáchali, tak proti těm, kteří stojí za pachateli.



Útok odsoudili ze zahraničních politiků například německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Vzkazuji tureckému lidu: my, Němci, sdílíme vaši bolest. V boji proti těm, kdo jsou odpovědní za tyto nelidské činy, stojíme po boku Turecka," uvedla Merkelová v prohlášení. Stoltenberg vyjádřil soustrast rodinám obětí a tureckému lidu. Dodal, že pro tyto "hrůzné činy neexistuje ospravedlnění".

Kdo za atentátem stojí, není jasné. Podle mluvčího vlády je zjevné, že útok byl dobře naplánovaný, kabinet však zatím nemá bližší informace o pachatelích. Turecký ministr lesního a vodního hospodářství ale prohlásil, že explozi mají na svědomí teroristé.

V Turecku v minulých měsících už několikrát zaútočil takzvaný Islámský stát. V říjnu se sebevražední atentátníci odpálili v centru Ankary před začátkem mírového pochodu. Útok nepřežilo víc než 100 lidí a dalších 200 skončilo v nemocnicích se zraněními.

Turecká vláda má ale také nepřátele v řadách Kurdů. Ankara začala nedávno ostřelovat příhraniční oblasti v Sýrii, které ovládají kurdské milice. Ty Turecko považuje za teroristickou organizaci.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme