Bomba zabila ve vládní čtvrti v Kábulu 90 lidí, exploze poškodila i českou ambasádu

Mohutný výbuch se ve středu ráno ozval nedaleko německé ambasády ve vládní a diplomatické čtvrti afghánského Kábulu. Tiskové středisko afghánské vlády, které citovala agentura AP, informuje o 90 mrtvých a 400 raněných.

Kábul (Aktualizováno: 11:50 31. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budovy i stovky metrů vzdálené od místa exploze jsou zničené. Mají vysklená okna a dveře vypadly z pantů. | Zdroj: Reuters

Výbuch zahalil centrum města, kde se nachází prezidentský palác i mnoho zahraničních ambasád, do oblak černého kouře.

Mluvčí kábulské policie Basír Mujahid potvrdil, že na místě zemřelo několik desítek lidí a zranění byli převezeni do nemocnice.

„Šlo o bombu v autě nedaleko německé ambasády, ale okolo je mnoho dalších důležitých budov a kanceláří. Je těžké říct, co byl hlavní cíl," řekl Reuters Mujahid. Výbuch poškodil budovy německé a francouzské ambasády.

Budovy i stovky metrů vzdálené od místa exploze jsou zničené. Mají vysklená okna a dveře vypadly z pantů, popisují reportéři agentury. 

Kilometr od českého zastupitelství

Pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku, řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Podle ní se útok odehrál asi kilometr od českého zastupitelského úřadu a tlaková vlna velvyslanectví poškodila.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok, který se stal jen pár dní po začátku muslimského postního měsíce ramadánu, rezolutně odsoudil. „Teroristé ani během ramadánu, měsíce laskavosti, požehnání a modliteb, nepřestanou zabíjet naše nevinné lidi," řekl.

Bezpečnostní složky zatím neznají autora ani zamýšlený cíl atentátu. Nálož, která byla patrně nastražena v cisternovém autě s vodou, jež řídil sebevražedný atentátník, explodovala v těsné blízkosti německého velvyslanectví v přísně střežené diplomatické a vládní čtvrti.

Mise NATO v Kábulu nicméně uvedla, že afghánské bezpečnostní síly zabránily vozidlu s výbušninou proniknout do takzvané zelené zóny, kde se nachází prezidentský palác, sídlo mise NATO a řada zahraničních ambasád. Lze tedy usuzovat, že atentátník se nedostal ke svému cíli, napsala agentura Reuters.

Tálibán se distancoval

Radikální islamistické hnutí Tálibán už odmítlo, že by za krveprolití neslo odpovědnost. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid v prohlášení uvedl, že bojovníci hnutí nebyli do útoku nijak zapojeni a že hnutí odsuzuje jakékoli podobné nepřímo cílené atentáty, které způsobují civilní oběti.

Tálibán od svého svržení v roce 2001 bojuje proti Západem podporované afghánské vládě a v minulosti se přihlásil k řadě krvavých útoků v zemi. K atentátům se v poslední době ale hlásí také místní odnož teroristické organizace Islámský stát.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme