Exploze v jordánských hotelech zabily desítky osob

Silné bombové výbuchy večer otřásly jordánským hlavním městem Ammán. Nálože vybouchly ve třech luxusních hotelech, podle dosavadních informací si vyžádaly minimálně třiapadesát obětí na životech a více než stovka lidí byla zraněna. Podle způsobu provedení odborníci útok nejčastěji přisuzují Al-Káidě a jak prohlásil policejní mluvčí, útoky zřejmě spáchali sebevražední atentátníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze v Ammánu | Zdroj: ČTK

Exploze se ozvaly krátce po sobě před dvacátou hodinou SEČ v hotelech Radisson, Grand Hyatt a Days Inn. Policie už potvrdila, že exploze v Radissonu a Grand Hyattu byly způsobeny bombami. Tyto dvě ubytovací zařízení leží v obchodní čtvrti Džabal Ammán, Days Inn je od nich vzdálen zhruba tři kilometry.

V Radissonu nálož vybuchla v salonu, kde bylo na dvě stě padesát svatebčanů a bomba se tu nacházela ve stropě, v Grand Hyattu byla nálož odpálena ve vstupní hale.

Ač se k útokům zatím nikdo nepřihlásil, agentura AP citovala policistu, který prohlásil, že akce nese rukopis teroristické sítě Al-Káida. CNN zase citovala odborníky, kteří jsou přesvědčeni, že příprava akce takového rozsahu zabrala minimálně půl roku.

Hotely Raddisson a Grand Hyatt využívají diplomaté a zahraniční hosté, Days Inn je oblíbený místem izraelských turistů. Hotel Hyatt policie evakuovala, ke všem místům se sjíždějí sanitky a ochránci zákona také v ulicích rozmístili zátarasy, které blokují dopravu. Tato opatření jen zesilují zmatek, který po výbuších v hlavním městě Jordánu panuje.

České ministerstvo zahraničí sdělilo, že zatím nemá žádné informace o případných českých obětech a i zaměstnanci českého velvyslanectví v Ammánu jsou v pořádku.

Pomoc Jordánsku zatím nabídl Izrael, který je do země připraven poslat zdravotnickou službu či převážet zraněné do izraelských nemocnic, a pomoc rovněž nabídly Spojené státy.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme