Exploze zabíjely v egyptských letoviscích u Rudého moře

K útokům v egyptském letovisku Taba na břehu Rudého moře se přihlásily takzvané islámské brigády sjednocení. Podle dosavadní bilance si atentáty vyžádaly nejméně 27 lidských životů a přes 120 zraněných. Většinu obětí tvoří Egypťané. Mezi pohřešovanými je také mnoho Izraelců. Podle dosavadních informací mezi nimi nejsou čeští turisté. Egyptské úřady okamžitě po atentátech zpřísnily bezpečnostní opatření ve všech letoviscích, posílena je také ochrana mezinárodního letiště v Káhiře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hilton po výbuchu | Zdroj: ČTK

Nejsilnější exploze nastala u hotelu Hilton v Tabě a menší výbuchy asi o dvě hodiny později v oblasti Rás as-Sultán nedaleko egyptského přístavu Nuvejba. Ve všech případech šlo o teroristické útoky. Od nich se okamžitě distancovala palestinská samospráva.

Před hotelem Hilton V Tabě nalezli v troskách dvou automobilů vyšetřovatelé čtyři ohořelé mrtvoly. V hotelu se po výbuchu zřítil strop v hale. Káhira i přes odsouzení útoků ze stany palestinské samosprávy připomněla, že palestinský odboj má velkou podporu mezi egyptskými studenty a že mnoho mladých Egypťanů, kteří chtěli provést nějakou akci proti Izraeli, bylo v posledních dvou letech zatčeno.

Televize Al-Džazíra citovala izraelské ministrerstvo zahraničí, podle kterého mohlo jít o operaci Al-Káidy, protože k explozím došlo současně na několika místech pobřeží Rudého moře v Egyptě. Analytik asijsko-pacificské nadace Sajjan Gohel v americké CNN řekl, že útoky měly záměrně poškodit egyptsko-izraelské vztahy.

K explozím se mezitím přihlásily už tři teroristické organizace - Džamá islamíja alamíja, Islámské brigády tavhíd a Brigády mučedníka Abdalláha Azzáma. Oficiálně však žádné z prohlášení teroristů není považováno za autentické.

Egyptské úřady ihned zpřísnily bezpečnostní opatření ve všech letoviscích a podél hranic s Izraelem vytvořily desetikilometrové bezpečnostní pásmo. Citelně posílila také ochrana letiště v Káhiře.

Reakce izraelských turistů v letovisku Nuvejba, kde explodovala jedna z náloží, byla jasná: houfně začali opouštět ubytovací zařízení.

Podle Dany Pavlouskové z našeho ministerstva zahraničí mezi zraněnými není žádný český občan. Poznamenala, že podle dosavadních údajů neměla v oblasti ubytované turisty žádná česká cestovní kancelář. Svědkyněmi výbuchu se však staly tři Češky dlouhodobě žijící v Egyptě. Podle informací české ambasády v Káhiře jde o o matku s dítětem a další ženu. Všechny jsou údajně v pořádku, ale čin je zřejmě připravil o některé jejich věci včetně automobilu.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme