EXPO v Šanghaji začíná druhou polovinu

Světová výstava EXPO 2010 v Šanghaji vstupuje do druhé poloviny. Olympiádu národů v Číně už navštívilo na 35 milionů diváků, organizátoři tedy doufají, že nakonec padne dosavadní rekord z japonské Osaky starý třicet let. V následujících třech měsících ale budou muset bojovat hlavně s počasím, tedy s panujícími vedry i blížící se sezónou tajfunů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní pavilon

Hlavní pavilon | Foto: Robert Mikoláš

Nával před vstupními branami i nekonečně dlouhé fronty. Obrázek, který krátce po otevření EXPA před třemi měsíci nebyl vůbec k vidění. Tehdejší nízká návštěvnost vyvolala poplach na nejvyšších místech a stala se otázkou celonárodního významu.

V polovině konání Světové výstavy už je vše jinak, denně přichází přes 400 tisíc zájemců a lidský had se od ranních hodin vine prakticky před každým pavilonem, tedy až na některé malé výjimky.

Přehrát

00:00 / 00:00

EXPO v Šanghaji navštívil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Například do severokorejské expozice lze vstoupit v kteroukoliv denní hodinu prakticky kdykoli, u některých však čekáte hodiny a hodiny. Rekordy v tomto směru trhá hostitelská země a Saúdská Arábie. Pozadu ovšem nejsou ani Japonci, Francouzi či Švýcaři.

„Sedačková lanovka má maximální kapacitu tisíc osob za hodinu, takže tato část pavilonu je samozřejmě limitovaná. Na druhé straně je ale expozice vybudována tak, aby vydržela jakýkoli nápor, takže dosud nemáme žádné problémy. Tedy s výjimkou dlouhé čekací doby a zvláště v tomto horkém počasí to není nic příjemného, ale s tím nedokážeme nic udělat", říká paní Kanai ze švýcarské expozice.

Rtuť na teploměru nyní často stoupá hodně přes 30 stupňů i proto jsou všude instalované stříšky a rozprašovače vody. A své šance se chopili i mnozí podnikavci, kteří začali vyrábět přenosné skládací židličky. Jdou doslova na dračku.

Obří nápor se ale podepisuje i na samotných exponátech, v mnoha pavilonech dočasně chybí nějaký ten exponát či probíhají opravy přímo za chodu. Každá ze sto devadesáti vystavujících zemí se snaží nabídnout to nejlepší včetně zábavy.

Maskot výstavy EXPO 2010 | Foto: Robert Mikoláš

EXPO je především hrou, i když vydržet jí od začátku do konce vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Odměnou jsou vystoupení tanečníků z Gabonu, módní přehlídky u Rumunů nebo typický britský humor v podání bavičů ze Spojeného království.

Většina účastníků se ale zároveň snaží poukázat na rozmanitosti života a semknutí s přírodou, na život šetrnější k životnímu prostředí, což je právě pro pořadatelskou Čínu velkou výzvou. A této myšlence odpovídá i náplň a vzhled jednotlivých pavilonů, ať už jde o Nový Zéland, Brunej či Velkou Británii.

„Tvoří ho 60 tisíc tyčí, které byly ručně vyrobené v Číně. Ukrývají v sobě na 260 tisíc semen celkem 900 druhů rostlin z celého světa. Najdete tu samozřejmě ty nejdůležitější jako kaučukovník, kávovník a další, ale i méně známé. Po skončení EXPA pak všechna semena zůstanou tady, v Číně. Rozešleme je totiž jako dárek do škol po celé zemi", prozrazuje jeden z britských průvodců.

Hlavní motto EXPA, které zní „Lepší město, lepší život", se v hostitelské Šanghaji právě díky konání Světové výstavy určitě podařilo naplnit. A nejen proto, že nyní patří k nejčistším v celé zemi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme