Po atentátu zemřel japonský expremiér Šinzó Abe. Útočník ho střelil z podomácku vyrobené brokovnice

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe podlehl zranění po pátečním atentátu. Útočník střílel na politickém mítinku v prefektuře Nara na západě Japonska. Po zásahu podomácku vyrobenou brokovnicí Abe zkolaboval a krvácel z krku. O úmrtí informovala japonská agentura NHK a japonská Liberálnědemokratická strana, které byl členem.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Tokio (Aktualizováno: 15:29 8. 7. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šinzó Abe zemřel

Abe zastával funkci premiéra v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020 | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Podle zdravotníků z fakultní nemocnice ve městě Nara neměl šedesátisedmiletý Abe známky života již po převezení do nemocnice. Měl dvě rány na krku a interní krvácení. Zdravotníci se ho snažili zachránit 4 a půl hodiny, hlavně krevní transfúzí, což potvrdil i jeho bratr, současný ministr obrany, Nobuo Kiši. Oficiálně jej za mrtvého označili v 17.03 místního času, příčinou smrti je podle lékařů vykrvácení. Z tiskové konference nemocnice reportovala BBC.

„Podle místní hasičské stanice se zdá, že bývalý premiér Abe je ve stavu zástavy srdce a dýchání,“ uvedla veřejnoprávní televize NHK. Televize podle agentury AFP použila pojmy a obraty, které se Japonsku používají v případech, než lékaři mohou oficiálně potvrdit smrt. Reuters informuje, že byl střelen zezadu.

Podle současného japonského premiéra Fumia Kišidy, který přerušil volební kampaň a přijel do Tokia, byl Abe ve velmi kritickém stavu. Dodal, že důvod atentátu zůstává nejasný, je ale možné, že souvisel se současnou politickou kampaní před volbami. Je to akt barbarství a uděláme všechno pro to, abychom tento čin odsoudili, řekl podle BBC Kišida. 

Abe byl postřelen asi v 11.30 místního času ve městě Nara východně od Ósaky, když během předvolební kampaně mluvil k lidem na ulici. Na videu z incidentu, které odvysílala televize NHK, jsou slyšet dva výstřely. Do nemocnice ho převážela nejprve sanitka, poté záchranářský vrtulník.

Dvaačtyřicetiletý Tecuja Jamagami byl ihned po střelbě zadržen bezpečnostními složkami. Podle místních médií byl údajně bývalým členem japonských sil sebeobrany. Měl střílet ze zbraně vyrobené z pásky, trubek, drátů a baterek.

Jamagamiho motivy policie nezná, lokální média ho však označily za střelce. Policie u něj doma našla podomácku vyrobené bomby. Útočník policii údajně řekl, že byl „nespokojený s bývalým premiérem a chtěl ho zabít“. Uvedla to BBC.

Policie později oznámila, že Jamagami se k činu přiznal. Vypověděl, že choval zášť vůči nejmenované organizaci, s níž Abeho spojoval.

Zahraniční reakce

Atentát odsoudili státníci a země napříč celou zemí. Mezi nimi například americký ministr vnitra Anthony Blinken, britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, indický premiér Narendra Modi, ale i turecký prezident Erdogan nebo čínské ministerstvo zahraničí.

Atentát odsoudil také český premiér Petr Fiala (ODS). „Jsem šokován odpudivým a zbabělým útokem na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Důrazně odsuzuji jakýkoli druh násilí, zejména politicky nebo ideologicky motivované,“ napsal na Twitteru.

Šinzó Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi. Jako jeden z nejznámějších japonských státníků se snažil o posílení japonské obrany a odklon své země od pacifismu. Zasloužil se také o ekonomický růst své země a postoj k ekonomice známém jako „Abenomika“.

Na místě, kde byl postřelen japonský expremiér Šinzó Abe, vzniklo pietní místo | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

jca, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme