Expremiér Juppé odmítl kandidovat na prezidenta Francie. Pro mě je příliš pozdě

Alain Juppé se nehodlá stát kandidátem v jarních francouzských prezidentských volbách. Ve svém pondělním prohlášení v Bordeaux uvedl, že je na to pozdě. Pravice, k níž Juppé patří, čelí problémům kvůli skandálu kolem svého nynějšího kandidáta Françoise Fillona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alain Juppé dnes působí jako starosta Bordeaux (na snímku z listopadu 2016).

Alain Juppé dnes působí jako starosta Bordeaux (na snímku z listopadu 2016). | Zdroj: Reuters

"Ještě nikdy se volby nekonaly v tak složité situaci. Nejsem schopen získat nezbytnou sjednocující podporu. Proto jednou pro vždy potvrzuji, že nebudu kandidovat. Pro mne je příliš pozdě," řekl expremiér Juppé, který je nyní starostou města Bordeaux. První kolo voleb hlavy státu se uskuteční koncem dubna.

Přiznal, že se nepovažuje za představitele obnovy. "Pro mě je příliš pozdě, ale není pozdě pro Francii. Děkuji těm, kteří ve mně vidí záchranu, i když kritizovali mou linii a mé plány. Podělím se o svůj názor s tím, kdo ponese barvy pravice a středu," řekl Juppé.

Fillona v Paříži podpořilo až 200 tisíc lidí. Příbuzné a známé platí všichni politici, říkají příznivci

Číst článek

Kandidátem těchto politických sil je Fillon, jehož preference v průzkumech nepřestávají klesat. Byl původně favoritem voleb, ale v posledních týdnech čelí podezření, že jeho manželka a děti neoprávněně pobíraly příjmy jako parlamentní asistenti. Minulý týden se navíc ukázalo, že bude zřejmě obviněn ze zneužití veřejných financí. Jeho odstoupení z kampaně si přeje přes 70 procent lidí, ale Fillon to vytrvale odmítá.

Fillon-Juppé-Sarkozy

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy v pondělí těsně před Juppého vystoupením vyzval ke třístrannému setkání s Fillonem a Juppém. V loňských primárkách umírněné pravice skončil Sarkozy až třetí za oběma soupeři.

"Vzhledem k vážnosti situace, v níž se ocitá pravice a střed, je povinností každého zachovat jednotu. Naše roztříštěnost pomáhá extrémní pravici. V tomto duchu navrhuji Françoisi Fillonovi a Alainovi Juppému sejít se a najít východisko ze situace, jež nemůže dále trvat a která Francouze hluboce zneklidňuje," uvedl Sarkozy v pondělním prohlášení. Fillon se se Sarkozym setkat chce.

Strana Republikáni podle původního plánu ohlásila na 18.00 schůzku svého politického výboru, Sarkozy se má sejít s některými členy vedení strany. Jeho blízký spolupracovník a europoslanec Brice Hortefeux řekl, že by se situace mohla vyjasnit v úterý. "Zítra (v úterý) ráno svolám poslance blízké Sarkozymu a potom padne rozhodnutí. Je naléhavé, abychom rozhodli, dali se dohromady a znovu se odrazili," řekl Hortefeux.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme