Exprezident Pobřeží slonoviny se bude v Haagu zpovídat z násilností

Zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem na Laurenta Gbagba měl rychlý efekt. Bývalého prezidenta Pobřeží slonoviny posadili do letadla do Haagu, kde se bude zpovídat z násilností, které v jeho zemi trvaly několik měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo (vlevo)  na smínku z roku 2008 s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem

Exprezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo (vlevo) na smínku z roku 2008 s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem | Zdroj: ČTK

Gbagbo, který Pobřeží slonoviny vládl tvrdou pěstí, strávil uplynulý půlrok v domácím vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Pobřeží slonoviny mluvil ve Světě o druhé afrikanista Vladimír Klíma

Dostal se tam poté, co po loňských prezidentských volbách odmítl předat úřad mezinárodně uznávanému vítězi voleb Alassanu Ouattarovi.

Boje, které oba tábory svedly, stály život na tři tisíce lidí včetně civilistů. Ouattarovi nakonec pomohla OSN a Francie.

Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu uvítala také organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, která ale upozornila, že před soud by měli jít i provinilci z Ouattarovy strany. Podle této organizace několik armádních velitelů z obou táborů vedlo vojáky k tomu, aby zabíjeli civilisty a znásilňovali ženy.

Začátkem dubna letošního roku se navíc ve městě Duékoué, respektive v jeho ruinách, našly stovky mrtvých civilistů a podezření padlo na vojáky současného prezidenta Ouattary.

’Spravedlnost vítězů‘

Podle afrikanisty Vladimíra Klímy se dá očekávat, že bleskový převoz bývalého prezidenta k soudu v Haagu nezůstane v Pobřeží slonoviny bez odezvy.

„Gbagbo byl dlouhou dobu populárnější než současný prezident Ouattara, který původně neměl ani platné občanství země, a samozřejmě Gbagbo také vyvíjel během svých prezidentských let silnou propagandu. Zejména varoval před tím, že Ouattara bude nějakým způsobem podporovat islamistický terorismus,“ uvedl afrikanista ve Světě o druhé.

Zároveň upozornil, že autorita Mezinárodního trestního tribunálu není v této africké zemi vnímána jednoznačně pozitivně. „Gbagbovi přívrženci se na to dívají tak, že je to vlastně spravedlnost vítězů; tedy že ten, kdo vyhrál válku, svádí politickou a mravní odpovědnost na toho poraženého,“ konstatoval Klíma.

Žalobce trestního tribunálu v Haagu Moreno Ocampo řekl, že Gbagbo je zatím první, kdo se bude zodpovídat ze svých činů, ale nebude poslední.

Jitka Malá, Dana Votýpková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme