Exprezidenta Mursího obvinila egyptská prokuratura ze zabití, únosu a útěku z vězení

Sesazeného egyptského prezidenta Muhamada Mursího obvinila prokuratura ze zabití, únosu a útěku z vězení. Soud tak legitimizoval Mursího zadržování. Obvinění přichází ve chvíli, kdy se na náměstích egyptských měst začínají scházet první demonstranti k dnešním masovým protestům obou politických táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptští islamisté rozhněvaní sesazením Mursího považují armádu i ty, kteří ji podporují, za nepřátele. | Zdroj: Reuters

Mohutné demonstrace svolaly na dnešek oba znepřátelené politické tábory v Egyptě. K protestům vyzvali své příznivce velitel armády Sísí i Muslimské bratrstvo. Rostou obavy z násilí v ulicích. Vyjádřil je také egyptský premiér Házim al-Bibláví.

Egyptská armáda dala Muslimskému bratrstvu osmačtyřicet hodin na zapojení se do národního dialogu. Lhůta vyprší v sobotu odpoledne. Armáda však neřekla, co nastane v případě nesplnění ultimáta. Obavy z dnešních demonstrací obou politických táborů rostou.

„Ta situace je opravdu trošku děsivá. Přítomnost zbraní u lidí, zastrašování, všudypřítomný strach, to všechno vyvolává obavy, zvlášť když se svolávají mohutné demonstrace ze všech stran," svěřil se se svými pocity z plánovaných protestů premiér Házim al-Bibláví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě před očekávanými demonstracemi popsal ráno zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Velitel egyptské armády Abd al-Fatáh Sísí vyzval lidi k dnešním demonstracím za účelem podpory boje proti terorismu.

Muslimští bratři však vidí v Sísího slovech spíše přípravu na zásah proti islamistům. Proto také oni mobilizují své stoupence k mohutným protestním shromážděním.

Ráno byla situace klidná. „První takový vývoj můžeme očekávat tradičně po těch poledních modlitbách, ale ta hlavní opravdu masová účast na dnešních demonstracích se čeká vlastně až po iftáru, tedy té ramadánové večeři, která je dnes tady v Káhiře sedm minut před sedmou hodinou večerní. Obě strany barikády maximálně mobilizují své síly, takže se čekají opravdu obrovské večerní demonstrace,“ hlásil z egyptské metropole zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Na náměstí Tahrír se začali scházet lidé už v odpoledních hodinách. Přístupové cesty na náměstí jsou zahrazeny ostnatým drátem, u průchodů stojí organizátoři a kontrolují kapsy a zavazadla příchozích. Demonstrace se koná pod heslem „Podpora armádě v boji proti terorismu". Kolem náměstí jsou rozmístěny tanky a nad ním přelétává vrtulník. Všechna opatření jsou v pohotovosti kvůli bezpečnosti demonstrantů.

Na druhém konci Káhiry se scházejí příznivci sesazeného prezidenta Mursího. Očekává se, že obě demonstrace budou dosud nejmasovějšími shromážděními v Egyptě. Na místech hrozících střetů proto stojí připravené tanky a policejní antony.

Demonstrace na podporu armády svým způsobem podpořily i nejsledovanější televizní stanice.

„Zrušily dnešní ramadánový program, jehož součástí jsou třeba i velmi oblíbené ramadánové seriály, a to prostě kvůli tomu, aby lidé neseděli u televize doma a vyšli do ulic,“ přiblížil Macháček.

USA nebudou řešit, jestli sesazení Mursího byl převrat

Spojené státy nebudou dělat žádné závěry o současné situaci v Egyptě a řešit, jestli sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího byl převrat. V Kongresu to prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí William Burns.

Pokud by USA označily dění v Egyptě za převrat, Káhira by automaticky přišla o americkou podporu. Ta je podle Burnse důležitá pro vznik nové demokratické vlády v zemi.

Mursího svrhla egyptská armáda počátkem července. Zemi čekají předčasné prezidentské a parlamentní volby. Ještě předtím mají Egypťané hlasovat v referendu o změnách v ústavě.

Štěpán Macháček, Vojtěch Kouřímský, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme