Exrocker Kukiz přitahuje polské voliče, průzkumy mu dávají 2. místo ve volbách

Polskou politiku zřejmě čekají velké změny. Vládnoucí strana Občanská platforma se u voličů propadla až na třetí místo. Podle nového průzkumu agentury Millward Brown pro televizi TVN ji předstihlo opoziční Právo a spravedlnost. A také občanské hnutí bývalého rockera Pawla Kukize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rocker Pavel Kukiz má podle průzkumů podporu voličů (archivní foto po 1. kole prezidentských voleb) | Zdroj: Reuters

„Polsko má ty samé problémy jako před 90 lety. Je rozdělené a lidé si ho neváží,“ shrnuje ve volebním klipu Pawel Kukiz, co chce změnit.

Mluví pak obecně o solidaritě, sebedůvěře a potřebě jednat společně. Kromě změny volebního systému na většinový není v programu moc konkrétní.

Ale průzkum agentury Millward Brown pro televizi TVN mu dává 20procentní podporu. Opoziční Právo a spravedlnost má 25 procent. A vládní Občanskou platformu by volilo pouhých 17 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý rocker Pawel Kukiz přitahuje polské voliče. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Do parlamentu by se pak dostalo s deseti procenty hlasů už jen nové liberální uskupení ekonomů a aktivistů Moderní PL.

Průzkum vyvolal v Polsku velký rozruch. Občanská platforma sice ztrácela už dřív, ještě nikdy ale neklesla až na třetí místo. Začíná být zřejmé, že Pawel Kukiz a jeho zcela nové, programově nevyhraněné hnutí se stává velmi vážným hráčem.

Polští voliči totiž začínají být poněkud bezradní, nedůvěřují klasickým stranám, jako jsou Právo a spravedlnost nebo Občanská Platforma. Proto se obracejí právě na Kukize nebo na Moderní PL založené teď o víkendu ekonomem Ryszardem Petru – zkrátka na nevyzkoušená hnutí vedená charismatickými osobnostmi.

Tradiční levice naopak naprosto propadá. Polsko má nového konzervativního prezidenta Andrzeje Dudu a před podzimními parlamentními volbami se podle všeho schyluje k velkým politickým změnám.

Vít Pohanka, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme