Exšéf FBI před Kongresem bude moci vypovídat, Trump jeho svědectví nebude blokovat

Americký prezident Donald Trump nebude blokovat svědeckou výpověď někdejšího ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Jamese Comeyho před Kongresem, který objasňuje možné ruské zásahy do voleb v USA. Podle agentury Reuters to oznámil Bílý dům. Comey bude hovořit před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami ve čtvrtek.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Ve snaze usnadnit rychlé a důsledné prošetření faktů senátním výborem pro tajné služby nevyužije prezident Trump exekutivní výsady k zablokování plánovaného svědectví Jamese Comeyho," uvedla prezidentova mluvčí Sarah Sandersová.

Analytici naznačují, že Comeyho výpověď může být značně výbušná. Podle médií hodlá Comey potvrdit, že na něj prezident vyvíjel nátlak, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko.

Sesazený ředitel FBI: potomek Irů, který se jen tak někoho nelekne

Číst článek

Takzvaná exekutivní výsada umožňuje prezidentovi zablokovat některé požadavky Kongresu. Tato pravomoc není přímo zmíněná v americké ústavě, nejvyšší soud nicméně výsadu označil za součást rozdělení moci v USA.

Výsadu prezidenti čas od času používají, v několika málo případech tak učinili například Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama, republikán George Bush mladší či demokrat Bill Clinton.

Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, šéf Bílého domu odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme