Exšéfa Trumpovy kampaně Manaforta obvinili ze spiknutí proti USA

Někdejší manažer kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort se vydal do rukou Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Informovala o tom agentura Reuters. Manafort čelí mimo jiné obviněním z konspirace proti Spojeným státům, z daňových deliktů či z toho, že se v USA nezaregistroval, když poskytoval lobbovací služby zahraničním činitelům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort | Zdroj: Reuters

V pondělí to podle agentury Reuters oznámil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje ruskou roli v loňských prezidentských volbách v USA.

Zatýkání kvůli ovlivňování voleb v USA může začít už tento týden, načasování je podle Trumpa účelové

Číst článek

V obvinění vůči Manafortovi se například uvádí, že Manafort a jeho společník Rick Gates si díky službám pro ukrajinské činitele přišli na desítky milionů dolarů a že peníze od roku 2006 přinejmenším do loňského roku „prali“ přes řadu amerických i zahraničních společností.

Případ souvisí s vyšetřováním údajných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA. Trump v minulosti opakovaně jakoukoli spolupráci s Moskvou během volební kampaně odmítl.

Již v sobotu televize CNN informovala, že tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera, který roli Ruska během voleb prověřuje, dospěl k vypracování prvních obvinění.

Paul Manafort odjíždí 30. října ze svého domu v Alexandrii ve Virginii | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Zpravodajská stanice k tomu uvedla, že není známo, koho se obvinění týkají a co přesně obsahují. Nyní CNN s odvoláním na své zdroje obeznámené s případem upřesnila, že Manafort byl v utajeném režimu obviněn v pátek a že odtajnění spisu se očekává v pondělí.

List The New York Times k případu Manaforta napsal, že Mueller žádá i vydání Manafortova bývalého společníka Gatese. Jeho jméno je podle deníku provázané s Manafortovou firmou založenou na Kypru, přes kterou Manafort přijímal platby od obchodníků a politiků z východní Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme