Exstarosta Moskvy Lužkov viní ruské úřady ze štvanice na svou osobu

Bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov viní ruské úřady ze snahy vypudit ho ze země. Lužkov to prohlásil poté, co ho úřady obvinily z neefektivního využívání financí během šéfování radnici a poukázaly na chybějící miliardy rublů. Starostu Moskvy odvolal loni v září prezident Medveděv. V čele Moskvy stál předchozích 18 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov | Foto: Wikimedia Commons

Jurij Lužkov v rozhovoru pro britský list Financial Times obvinil ruské úřady z politického honu na svou osobu a snahy vyštvat ho z Ruska. Jak bývalý starosta, který momentálně tráví čas v rakouském Salcburku, dodal, emigrovat z Ruska nehodlá a chce v Moskvě bojovat za očištění svého jména.

Ruské úřady ve středu zveřejnily výsledky auditu, který odhalil mezery v hospodaření na radnici v posledních třech letech ve výši téměř 8 miliard dolarů. Auditoři kritizovali přemrštěné výdaje za pronájmy kanceláří, za služební auta, služební telefony, které několikanásobně přesahovaly běžné tržní ceny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Lenka Kabrhelová telefonuje o výsledcích auditu na moskevské radnici

To samé tvrdili o moskevském dopravním stavitelství, které je terčem kritiky již dlouhou dobu. Podle zjištění stál jeden kilometr dálnice nebo podzemní dráhy až 7 miliard rublů, v přepočtu zhruba 4 miliardy korun. Je to několikanásobně více než jinde na světě.

Kritici poukazují na fakt, že demokratická opozice celá léta upozorňovala na sporné projekty uzavírané za dobu Lužkovovy vlády, stejně jako na podezření, že díky jeho funkci získávala lukrativní městské zakázky stavební firma jeho manželky Jeleny Paturinové.

Lužkov pochybení odmítá, stejně jako obvinění z korupce a nezvládnutí správy hlavního města, kterými zářijové odvolání vysvětlil ruský prezident Dmitrij Medveděv.

„Otázkou ovšem je, nakolik se chtějí v Lužkovově případě úřady skutečně bít s korupcí a nakolik jsou ony exemplární kroky jen politickou objednávkou,“ říká z Moskvy tamní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Bývalý starosta nedávno neúspěšně žádal o lotyšské vízum. Podle agentury Itar-TASS v zápětí po zamítnutí dostal povolení odcestovat do Británie.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme