Genocida? ‚Téměř normální událost,‘ řekl spoluzakladatel hnutí Extinction Rebellion

Spoluzakladatel vlivného ekologického hnutí Extinction Rebellion, tedy Rebelie proti vyhynutí, označil genocidu za historicky „téměř normální událost“. Holokaust je pak podle něj „jen další z řady zhovadilostí v dějinách lidstva“. Roger Hallam to řekl v rozhovoru pro německý list Die Zeit. V Německu si za svá vyjádření vysloužil během středy tvrdou kritiku. Výroky britského aktivisty odsoudil i německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoluzakladatel vlivného ekologického hnutí Extinction Rebellion Roger Hallam na fotografii z dubna 2019 | Foto: Steve Eason | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0,©

„Faktem je, že se v našich dějinách pravidelně vraždily miliony lidí za hrozných okolností,“ řekl 52letý Roger Hallam v rozhovoru s listem Die Zeit. Jako příklad uvedl masakry, kterých se v devatenáctém století dopouštěli Belgičané v Kongu. Genocidy jsou podle něj v posledních 500 letech dějin lidstva „téměř normální událostí“.

Také holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů evropských Židů, je podle Hallama „jen další zhovadilostí v dějinách lidstva“.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion blokovali dopravu v centru Prahy. Z magistrály je odvedli policisté

Číst článek

Hallamovy výroky si vysloužily v Německu ostrou kritiku. Nakladatelství Ullstein Verlag zastavilo rozvoz Hallamovy knihy do německých knihkupectví. Kniha s názvem „Zdravý rozum: Nenásilná rebelie proti klimatické katastrofě a za přežití lidstva“ se měla prodávat od příštího týdne.

Pobouření vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas. „Holokaust znamená něco víc než jen smrt milionů lidí a kruté metody mučení. Chtít Židovky a Židy vyvraždit a vyhladit průmyslově, to je jedinečným způsobem nelidské,“ napsal na twitteru Maas. Lidé si podle něj výjimečnosti holokaustu musejí být vědomi, aby nikdy nedopustili jeho opakování.

Od Hallama se kvůli „bagatelizování a relativizování holokaustu“ distancovala i německá odnož hnutí Extiction Rebellion. Mezi německými členy hnutí už Brit není podle prohlášení vítán.

Ekologické hnutí Extinction Rebellion vzniklo v loňském roce ve Velké Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se rozšířily po celém světě. Sociolog a výrobce biopotravin Hallam, který spolu s několika dalšími lidmi stál u zrodu hnutí, je jeho nejznámější tváří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme