Demonstrace krajní pravice v Londýně doprovázely násilnosti. Lidé na policii házeli dýmovnice

Sobotní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly, provází násilí a výtržnosti. Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty. Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o „nepřijatelném buranství“.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek. | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK / AP

Podle agentury Reuters bylo asi 100 lidí zapojeno do potyček na Trafalgarském náměstí, kde vzduchem létaly lahve a hořela pyrotechnika. Policisté předtím čelili davu také na ulici Whitehall lemované vládními budovami.

Reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu. Střety byly hlášeny i z mostu Westminster Bridge, policie se poté snažila protest na Parliament Square odříznout od okolí.

Deník Evening Standard uvádí, že dohromady přišlo asi 1000 přívrženců krajní pravice. Mnozí z nich podle listu konzumovali alkohol, agentura AP napsala, že dav byl složen převážně z mužů bílé pleti.

Rasismus je nemoc, kterou musíme porazit, podporují fotbalisté ve Velké Británii protesty po celé zemi

Číst článek

Shromáždění bylo svolané v reakci na plánovanou demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě. Organizátoři uváděli, že jejich cílem je zabránit ničení zdejších památníků poté, co minulý víkend někdo posprejoval sochu válečného britského premiéra Winstona Churchilla.

Aktivisté z druhého tábora nakonec svůj plánovaný pochod kvůli obavám ze střetů s pravicovými radikály zrušili, přesto se ale odpoledne v Londýně scházeli i stoupenci hnutí Black Lives Matter.

Bezpečnostní složky se snaží dva tábory udržet v bezpečné vzdálenosti od sebe, uvádí televize Sky News. Policie předtím ohlásila, že někteří lidé si na shromáždění přinášejí zbraně. Úřady kvůli bezpečnostnímu riziku ohlásily, že protesty musí skončit do 17.00 (18.00 SELČ), a vydaly omezení ohledně toho, kde je možné demonstrovat.

Jako nepřijatelné odsoudila násilnosti ve vládní čtvrti britská ministryně vnitra. Násilí proti našim policistům nebude tolerováno, vzkázala Patelová na twitteru. Podotkla, že veřejné zdraví v Británii stále ohrožuje koronavirus, a demonstranty vyzvala, aby šli domů a zastavili jeho šíření.

Sobotní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly. | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK / AP

Je zjevné, že krajně pravicové skupiny vyvolávají v centru Londýna násilnosti a nepořádek, dodal londýnský starosta Sadiq Khan. Odkazoval při tom konkrétně na zprávu, podle níž protestující na policisty házeli i dýmovnice. Nebudeme tolerovat útoky na naši policii a pachatelé pocítí plnou sílu zákona, napsal Khan.

Manifestace se stovkami účastníků se konaly i mimo britskou metropoli. Média popisovala konfrontace mezi davy opačně smýšlejících demonstrantů v Bristolu, Newscastlu i Brightonu. Policistům se zatím zřejmě i tam dařilo dva tábory oddělovat a na začátku odpoledne nebyly z těchto míst hlášeny násilnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme