Polsko je blízko k nákupu amerických stíhaček F-35. Schválilo ho ministerstvo zahraničí

Polsko se blíží k nákupu 32 amerických stíhaček F-35. Ministerstvo zahraničí Spojených států ve středu schválilo prodej stíhaček Polsku. Americký Kongres má dva týdny na to, aby kontrakt schválil. Ve Varšavě ale očekávají, že Kongres nebude proti prodeji evropskému spojenci nic namítat.

Washington/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačka Lockheed Martin F-35 Lightning II | Foto: U. S. Air Force | Zdroj: Wikimedia Commons

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak prohlásil, že nejdůležitější kontrakt v historii polských ozbrojených sil se přiblížil. Polsko má za 32 amerických stíhaček F-35 v základní verzi A zaplatit 6,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu přes 150 miliard korun.

Pentagon: Turecko smí získat F-35, pokud se zbaví ruského systému S-400 a odveze ho ze země

Číst článek

V případě podobně velkých kontraktů obvykle kupující žádá, aby prodejce na oplátku investoval v jeho zemi. Polsko ale Spojené státy zatím o žádné offsetové programy oficiálně nepožádalo.

Lockheed Martin F-35 Lightning II je jednomístný jednomotorový víceúčelový stíhací letoun určený k průzkumu, obraně i pozemním útokům. Vznikl v rámci projektu amerických ozbrojených sil, které chtěly vytvořit společný letoun jak pro letectvo, tak pro námořní letectvo. Díky tomu a dalším prodejům do zahraničí měl být vyráběn ve velkých sériích, a být proto levnější.

Stíhačkami F-35 byl mimo USA první vybaven Izrael, své letky buduje například Velká Británie, Japonsko nebo Austrálie. Dostat je mělo i Turecko, ale poté, co z Ruska obdrželo protiletadlové raketové systémy S-400, vyřadil Washington Ankaru z programu F-35.

Martin Dorazín, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme