Petici proti pronásledování meditačního hnutí Fa-lun-kung podepsalo 38 000 lidí. Senát ji musí projednat

Senát se bude zabývat peticí proti pronásledování stoupenců meditačního hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) čínským režimem. Petici podepsalo na 38 000 lidí, horní komora parlamentu ji proto bude muset projednat i na své schůzi. Petice je určena také poslancům, ministerstvu zdravotnictví a nejvyšším ústavním činitelům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé praktikují meditaci Falun Gong | Zdroj: Reuters

Signatáři petice požadují, aby se čeští ústavní činitelé zasadili o ochranu životů přívrženců hnutí tím, že odmítnou jejich pronásledování, budou s čínskými představiteli při jednání vždy hovořit i o lidských právech a zasadí se o přijetí zákona k transplantační turistice. Důvodem je praxe nedobrovolných odběrů orgánů vězněným následovníkům hnutí. Čínský režim tato obvinění odmítl s poukazem na reformu transplantačního systému v zemi.

'Jako by mi srdce rozřezával nůž.' Annie Yang: žena, které čínský lágr vysál barvu z vlasů

Číst článek

Senátní výbor pro lidská práva se proti politicky motivovanému pronásledování hnutí Fa-lun-kung, které bylo čínským režimem postaveno mimo zákonem, ohradil už před šesti lety. Tehdy vyzval Čínu, aby propustila z vězení a pracovních táborů členy hnutí, které senátoři označili za „vězně svědomí“.

Meditační praxe Fa-lun-kung pochází z buddhismu. Zahrnuje pomalá, energetická cvičení a klade důraz na hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Věnují se jí lidé ve více než stovce zemí po celém světě. Původně byla v Číně podporovaná i vládou, od července 1999 jsou ale její členové perzekvováni. Jedním z důvodů prý bylo to, že za sedm let se meditačnímu cvičení začalo věnovat více lidí, než bylo členů komunistické strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme