Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

'Jsme zodpovědní za ochranu vašich informací.' Omluvu šéfa Facebooku otiskly britské a americké noviny

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se kvůli kauze Cabridge Analytica omluvil obyvatelům Velké Británie a Spojených států. Jeho vyjádření v sobotu otisklo devět britských a amerických novin. Zuckerberg se omlouval za to, že narušil jejich důvěru tím, že se poradenské společnosti Cambridge Analytica podařilo neoprávněně získat data 50 milionů uživatelů Facebooku. Informovala o tom agentura Reuters.

Londýn/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Máme zodpovědnost za ochranu vašich informací. Pokud to nedokážeme, tak si je nezasloužíme," stálo v reklamě v britském a americkém tisku spolu s podpisem šéfa Facebooku Marka Zuckerberga.

Kauza Cambridge Analytica. Udělali jsme chyby, přiznal šéf Facebooku Zuckerberg

Číst článek

Stejná slova použil Zuckerberg také ve svém prvním veřejném facebookovém statusu, ve kterém se v souvislosti s kauzou kolem Cambridge Analytica omluvil.

„Děkuji vám, že v tuto komunitu věříte. Slibuji, že pro vás budu dělat víc," napsal.

Omluva, která byla vytištěná černým písmem na bílém pozadí s malým logem Facebooku, se objevila ve třech amerických a šesti britských novinách, včetně listu The Observer, jehož články o kauze podle Reuters úzce souvisely s prudkým pádem akcií Facebooku.

Kauza kolem Cambridge Analytica

Největší sociální síť na světě nyní čelí zvýšené pozornosti vlád evropských zemí a USA. Souvisí to s obviněním, že společnost Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů uživatelů Facebooku a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu.

Elon Musk smazal facebookové stránky svých firem s miliony fanoušků. Stačila výzva na twitteru

Číst článek

Společnost Cambridge Analytica se podle Zuckerberga k datům dostala prostřednictvím aplikace vyvinuté univerzitním výzkumným pracovníkem.

„Porušilo to vaši důvěru a je mi líto, že jsme tehdy neudělali víc," uvedl v britském tisku Zuckerberg, čímž v zásadě zopakoval své dřívější stanovisko.

Cambridge Analytica tvrdí, že se domnívala, že se k datům dostala v souladu se zákony o ochraně osobních údajů.

Informace prý vzápětí smazala na žádost společnosti Facebook a trvá na tom, že je nepoužila k ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. V pátek večer vyšetřovatelé několik hodin londýnské kanceláře Cambridge Analytica prohledávali.

Odchod velkých firem

Zuckerberg, jehož společnost v důsledku skandálu přišla o téměř 50 miliard dolarů tržní ceny, uvedl, že v budoucnu uživatelům poskytne více informací o tom, kdo má k jejich údajům přístup a rozšíří ochranu soukromých údajů.

Výrobce elektromobilů Tesla a vesmírná společnost SpaceX v pátek zrušily své facebookové stránky, které sledovaly miliony lidí. Rozhodnutí avizoval ředitel společností Elon Musk. Společnost Mozilla a německá banka Commerzbank pak z Facebooku na neurčito stáhly své reklamy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme