Facebook čelí žalobě kvůli tlačítku 'To se mi líbí'

Největší sociální síť na světě Facebook neoprávněně používá tlačítko "Like", v české lokalizaci "To se mi líbí". Tvrdí to nizozemská společnost Rembrandt Social Media, která má důkazy o tom, že tuto možnost původně zavedl někdo úplně jiný, kdo s Facebookem neměl nic společného. Na Facebook už proto podala žalobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osamělost na sociální síti. Ilustrační foto

Osamělost na sociální síti. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Právníci společnosti Rembrandt Social Media jsou přesvědčeni, že autorství tlačítka patří nizozemskému programátorovi van Der Meerovi, který si před 15 lety nechal patentovat základní stavební kámen, na němž o několik let později založil Surfbook.

V tomto sociálním deníku se jeho uživatelé dělili o stejné informace. Předávali si tam nejrůznější zážitky, postřehy nebo komentáře, které pak společně sdíleli, což jim umožňoval prvek, který je ve své podstatě podobný jako Like na Facebooku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nizozemská firma podala žalobu na Facebook kvůli tlačítku Like. Podrobnosti zjišťoval Jan Beneš

Nizozemská firma drží všechny klíčové van Der Meerovy patenty a tvrdí, že Facebook používá Like bez souhlasu a zadarmo. Její právníci upozorňují, že patenty jsou důležitým základem pro všechny sociální sítě.

Obrátili se proto na federální soud v americkém státě Virginia. Proč ale podali žalobu o několik let později, co je tlačítko Like od Facebooku známé po celém světě, v tuto chvíli nikdo neví. Vedení Facebooku zatím soudní spor nekomentovalo.

K žalobě existuje v současnosti jenom malé množství informací, odborníci proto v tuto chvílí ohledně budoucnosti tlačítka Like ani nespekulují.

Facebook má nyní přes miliardu uživatelů a většina z nich se na sociální síť přihlašuje přes telefon. Podle posledních údajů Facebooku je to skoro 700 milionů.

Vývoj počtu uživatelů sociální sítě Facebook | Foto: ČTK

Alina Holušová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme