Dohoda s hledaným, za 15 tisíc lajků na facebooku se měl přihlásit. Slib nedodržel a policie čelí kritice

Policie v americkém státě Connecticut se dohodla s jistým Josem Simmsem, po kterém zatím neúspěšně pátrá, že se dobrovolně vzdá úřadům, pokud jeho zatykač ocení na facebooku alespoň 15 tisíc lidí. Tlačítkem To se mi líbí tak už učinil téměř dvojnásobek lidí, Simms ale ujednání nedodržel a nadále se skrývá. Policie mezitím čelí kritice kvůli etickým otázkám licitování s hledaným člověkem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Devětadvacetiletý Simms, na kterého bylo vydáno sedm zatykačů, je hledán jako uprchlý, protože se nedostavil k soudu. Před ním se měl zodpovídat z řady obvinění, mimo jiné z narušování veřejného pořádku či z toho, že vystavil děti nebezpečí.

‚Je to byznys jako každý jiný.‘ Podvodníci s falešnými profily rozšířili svůj rajón o Instagram

Číst článek

Policie v Torringtonu tento týden na svém facebooku napsala, že ji Simms přes internet kontaktoval a slíbil se vzdát, pokud plakát s jeho fotografií, s pomocí kterého ho úřady hledají, získá na facebooku 20 tisíc takzvaných lajků. Policii se to zdálo mnoho a žádala o polovinu méně, nakonec se dohodli na 15 tisících lajků.

Manipulace policie

Do soboty příspěvek torringtonské policie označilo palcem nahoru přes přes 25 500 lidí. Simms se ale dosud nevzdal. „Dostáváme spoustu dotazů, zda se už pan Simms přihlásil. Dosud to neudělal. Příspěvek doplníme, až se vzdá,“ napsala v aktualizovaném facebookovém oznámení policie.

Řada lidí včetně odborníků na policejní etiku postup policie kritizovala, neboť vybočuje ze zavedených standardů. Výtky poukazují na to, že Simms zneužívá sociální sítě k manipulaci policie i médií a že policii nepřísluší o zatykačích vyjednávat. Mnozí pak varují, že lidé mohou na porušování zákonů nyní nahlížet jako na hru, když Simmsův případ nyní vyzněl jako legrace.

Zatímco policie na Simmse stále čeká, hledaný přestal na facebooku odpovídat na dotazy. Ještě ve středu psal o tom, že drží slovo a že se s policií dohodl kvůli tomu, že stejně nemá klid, když se musí každou chvíli ohlížet přes rameno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme