Parlamentní volby v Indii se blíží. Facebook zrušil účty kvůli ‚neautentickému chování‘

Společnost Facebook zrušila v Indii a Pákistánu 712 účtů a 390 webových stránek na platformách Facebook a Instagram kvůli „neautentickému chování“. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní vyjádření Facebooku. Zatímco v Indii, kde se blíží volby, byla celá řada z nich navázaná na hlavní opoziční stranu Indický národní kongres, v Pákistánu to byly hlavně účty a weby napojené na armádu.

Dillí/Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Problematické účty a weby, které Facebook zrušil, byly navázané hlavně na opozici v Indii a armádu v Pákistánu (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Smazání účtů, jež byly podle společnosti Facebook navázané na stranu Indický národní kongres, představuje podle agentury Reuters rázný krok. Tato strana, kterou vede rodina Gándhíových, představuje od roku 1947, kdy se Indie stala nezávislým státem, vlivnou sílu na zdejší politické scéně.

Facebook v Indii používá 300 milionů uživatelů a tato sociální síť zde zastává roli klíčového nástroje v předvolebních kampaních. Parlamentní volby na indickém subkontinentu začínají příští čtvrtek. Proběhnou v sedmi etapách do 19. května a výsledky mají být známy 23. května, napsala již dříve agentura DPA.

Problémy s falešnými účty

Společnost Facebook odstranila mimo jiné 549 účtů a 138 webových stran napojených na Indický národní kongres kvůli „koordinovanému neautentickému chování“. Hlavní indická opoziční síla na twitteru uvedla, že se nejednalo o žádnou z jejích oficiálních stránek.

‚Máme moc silný vliv.‘ Zuckerberg vyzývá státy ke kontrole internetového obsahu

Číst článek

Jeden z mluvčích strany dále řekl, že Indický národní kongres „věrohodnost zpráv ověří“. Podle Facebooku byly tyto účty, weby a skupiny navázány na jedince z informatické sekce politické strany.

V Pákistánu Facebook zrušil zhruba stovku webových stránek a účtů skupin napojených na mediální složku pákistánské armády. Některé z „falešných účtů“ oslavovaly pákistánskou armádu, jiné pojednávaly o Kašmíru, na nějž si činí nárok jak Pákistán, tak Indie.

Na konci března Facebook smazal 2632 webových stran a skupin kvůli „podvodné“ či „neautentické“ aktivitě v Íránu a Rusku.

Facebook se v poslední době stal terčem kritiky za to, že nedokázal včas zastavit šíření videopřenosu teroristického útoku v novozélandském městě Christchurch. Pravicový extremista tam 15. března ve dvou mešitách postřílel 50 lidí. Zakladatel a šéf společnosti Mark Zuckerberg v pátek přislíbil opatření, která omezí službu Live.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme