Hackeři se dostali k soukromým zprávám uživatelů facebooku. V databázi jich mohou mít přes sto tisíc

Hackeři se nejspíš dostali k soukromým zprávám nejméně 81 000 uživatelů facebooku a zveřejnili je na webu. V pátek o tom informoval portál BBC. Podle něj internetoví piráti tvrdí, že jejich databáze čítá 120 000 facebookových účtů.

San Francisco Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Další bezpečnostní problém, který musí řešit společnost Facebook (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společnost Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje, nicméně sdělila, že její bezpečnostní opatření narušena nebyla. Předpokládá se tedy, že hackeři informace získali pomocí škodlivých rozšíření internetových prohlížečů.

„Už jsme kontaktovali vývojáře prohlížečů, abychom zajistili, že známé škodlivé doplňky již z jejich obchodů není možné stáhnout,“ uvedl Guy Rosen z vedení Facebooku. „Spojili jsme se také s policií a spolupracujeme s místními úřady, aby byl odstraněn web, který zveřejnil informace z facebookových účtů,“ dodal.

Facebook odstranil bezpečnostní chybu ve WhatsAppu. Umožňovala hackerům převzít kontrolu nad aplikací

Číst článek

Data za deset centů

Řada uživatelů, jejichž data byla kompromitována, je z Ukrajiny a Ruska, někteří jsou ale i z Británie, Spojených států, Brazílie a dalších zemí. Hackeři na internetu nabízejí jejich soukromá data za deset centů (zhruba dvě koruny) za účet.

Společnost Digital Shadows, která na žádost BBC prověřila uniklá data, zjistila, že více než 81 000 zveřejněných profilů skutečně obsahuje soukromé informace, například fotografie z dovolených či intimní mileneckou korespondenci. Informace v dalších zhruba 176 000 účtech, v nichž jsou dostupné e-maily a telefonní čísla, byly získány zřejmě díky tomu, že uživatelé zmíněná data nechali jako veřejně dostupná.

Zábava i výdělek pro hackery. ‚Profil na sociální síti vám mohou odcizit kvůli výkupnému,‘ říká odbornice

Číst článek

BBC se podařilo navázat kontakt s jistým člověkem vystupujícím jako John Smith, který tvrdí, že jeho hackerská skupina má data ze 120 tisíc facebookových účtů. Uvedl také, že získané informace nepocházejí z dřívějších úniků.

Digital Shadows nicméně o kompromitaci 120 tisíc účtů pochybuje, neboť je podle této firmy nepravděpodobné, že by si Facebook takto masivního průniku do své sociální sítě nevšiml.

BBC poznamenala, že první informace o uniklých datech se začaly objevovat v září, kdy je uživatel pod přezdívkou FBSaler na jistém anglickojazyčném portálu začal nabízet. „Prodáváme osobní informace o facebookových uživatelích. Naše databáze čítá 120 tisíc účtů,“ napsal tehdy FBSaler.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme