Facebook dohlíží na příspěvky o sporu Izraele a Gazy, vytvořil kvůli tomu zvláštní tým kontrolorů

Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz „zvláštního operačního centra“, jehož úkolem je moderovat na jejích sociálních sítích obsah týkající se současného konfliktu mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Reaguje tím na zvýšené šíření projevů nenávisti a výzev k násilnostem, které se ohledně střetu na Blízkém východě v posledních dnech objevují na internetu.

Washington/Tel Aviv/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost do centra najala rodilé mluvčí arabštiny a hebrejštiny, kteří procházejí příspěvky nebo naopak znovu zpřístupňují ty, které podle nich automatické algoritmy odstranily neprávem (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Toto operační centrum nám umožňuje zblízka monitorovat situaci tak, abychom mohli rychleji odstraňovat obsah, který porušuje naše zásady komunity, a zároveň abychom se vypořádali rychleji s případnými pochybeními při jejich vynucování,“ řekla podle agentury Reuters reportérům viceprezidentka Facebooku Minka Bickertová.

„Dělali jsme to tak i v minulosti, když panuje bezpečnostní hrozba a víme, že se prostředí rychle promění,“ dodala s tím, že podobný postup společnost přijala například při kalifornských požárech nebo volbách v Brazílii.

‚Seznam dat o vaší identifikaci.‘ WhatsApp uplatní v sobotu nové podmínky, experti nabádají k opatrnosti

Číst článek

Společnost do centra najala rodilé mluvčí arabštiny a hebrejštiny, kteří procházejí příspěvky, nebo naopak znovu zpřístupňují ty, které podle nich automatické algoritmy odstranily neprávem. Nový orgán bude podle Facebooku fungovat tak dlouho, jak to bude nutné.

Sociální média se v posledních dnech stala součástí střetu mezi Izraelem a hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Videoplatforma YouTube například tento týden odstranila reklamu zaplacenou izraelskou vládou, která podle ní porušila zásady ohledně zobrazování násilností.

List The New York Times ve středu upozornil, že židovští extremisté vytvořili stovky skupin na komunikační platformě WhatsApp, jež patří Facebooku, ve kterých domlouvali útoky na Palestince. Na sociálních sítích se rovněž šíří řada falešných práv a starších manipulativních videí, jimiž se obě strany sporu navzájem očerňují a vyvolávají další spory.

Obvinění z cenzury

Sociální média však čelila rovněž obviněním z cenzury. Server Buzzfeed News minulý týden napsal, že síť Instagram, jež rovněž patří Facebooku, omylem smazala obsah týkající se mešity Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře. Tam před vypuknutím vzájemného ostřelování Izraele a Hamásu docházelo ke střetům izraelské policie s Palestinci.

‚Morální selhání‘. Zatímco Indové shání na sítích kyslík i volná lůžka, vláda se snaží cenzurovat kritiku

Číst článek

Nadace Thomson Reuters rovněž uvedla, že na instagramu a facebooku zmizely některé příspěvky týkající se možného vystěhování palestinských rodin z východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh, které je jednou z příčin nynějšího sporu. Správci sítí však smazání příspěvků sváděli na technické problémy.

Viceprezident Facebooku Nick Clegg a další vysocí činitelé firmy podle mluvčího Facebooku v úterý hovořili s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou. Již dříve se přitom spojili rovněž s izraelským ministrem obrany Bennym Gantzem.

Facebook už před časem ze svých platforem vykázal Hamás a maže i příspěvky, které propagují či oslavují jeho činnost. Izrael, Spojené státy i Evropská unie toto palestinské hnutí považují za teroristickou skupinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme