‚Byla to chyba, omlouvám se.‘ Zuckerberga mrzí, že se Facebook málo bránil zneužívání

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg se v úterý omluvil za to, že firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneužívání sociální sítě. Na setkání s vedením europarlamentu v Bruselu se také zmínil o fenoménu fake news, tedy o rychle se šířících smyšlených zprávách, o snahách ovlivňovat volby v jiných zemích i o zneužívání osobních dat uživatelů facebooku.

Video Brusel (Aktualizováno: 21:24 22. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni," řekl Zuckerberg na jednání, které bylo mimořádně přenášené živě na internetu.

Zuckerberg se v americkém Senátu omluvil. Odmítl ale sdělit, kde spal a s kým si naposledy psal

Číst článek

Udělat potřebné změny podle něj bude nějakou dobu trvat. „Ale jsem odhodlán udělat to dobře a přijít s potřebnými investicemi, které jsou potřeba, aby byli lidé v bezpečí," prohlásil Zuckerberg. To je podle něj pro facebook vždy významnější než maximalizace zisku.

Firma proto například do konce roku na více než 20 tisíc zdvojnásobí počty lidí, kteří pracují právě v oblasti zabezpečení.

Šéf Facebooku ovšem také vedení europarlamentu připomněl, že nástroje, které síť nabízí, využívají miliony Evropanů například k tomu, aby dali vědět, že jsou v pořádku po teroristických útocích.

Zuckerberg také ujistil vedení europarlamentu v Bruselu, že facebook bude plnit GDPR, tedy nové nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, od prvního dne. Platit začíná ve všech zemích osmadvacítky od 25. května.

Ochrana voleb do Evropského parlamentu

Předseda europarlamentu Antonio Tajani na úvod úterního setkání s šéfem Facebooku upozornil, že za rok se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Občané unie podle něj chtějí mít jistotu, že se je nikdo nepokusí ovlivňovat.

Data dvou miliard našich uživatelů mohla být zneužita, napsal Facebook

Číst článek

Šéf Facebooku vrcholné představitele evropských politických skupin ujistil, že způsob, jakým se Rusku podařilo v roce 2016 ovlivnit prezidentské volby v USA, už v roce 2019 při volbách do Evropského parlamentu ani v jiných volbách možný nebude.

„Je to jedna z našich hlavních priorit jako firmy. Zajistit, že zabráníme každému vměšovat se do voleb, jako to mohli udělat Rusové v amerických prezidentských volbách v roce 2016," slíbil Zuckerberg.

Lepší programy využívající umělé inteligence podle něj dokážou lépe odhalovat falešné uživatelské účty, a zvýšit se má transparentnost postupů Facebooku. V USA se podle něj firma v roce 2016 zaměřovala spíše na obranu před klasickým počítačovým pirátstvím než na snahy ovlivnit volby.

Zuckerberg přitom připomněl práci, kterou lidé ze společnosti udělali kolem voleb ve Francii, kde bylo ve spolupráci s úřady nalezeno a odstraněno přes 30 tisíc účtů, či kooperaci s německou volební komisí při volbách v roce 2017. S vítězem prezidentských voleb ve Francii Emmanuelem Macronem by se měl šéf facebooku setkat ve středu.

První krok k obnovení důvěry ve facebook

Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová z ANO večer na Zuckerbergovo vystoupení reagovala slovy, že šlo o první krok k obnovení důvěry ve společnost.

„Ale musí přijít další. Musíme zajistit, že se podobné věci nebudou opakovat," poznamenala s připomínkou skandálu kolem zneužití dat uživatelů facebooku společností Cambridge Analytica.

Kauza se týkala také bezmála tří milionů občanů zemí EU. Jourová dodala, že vyšetřování v EU i v USA bude dál bedlivě sledovat.

Zuckerberg, který už kvůli skandálu se zneužitím dat společností Cambridge Analytica vystupoval v americkém Kongresu, v úterý vedení Evropského parlamentu připomínal, že firma v Evropě platí daně, bude letos zaměstnávat okolo 10 tisíc lidí, má na kontinentu otevřených několik datacenter a další plánuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme