Prodej poloautomatické pušky přes facebook v USA? Stačí přidat nabídku na předražený kufřík

Sociální síť Facebook neslouží pouze k sdílení obsahu a výměně zpráv. Už v říjnu 2016 spustil technologický gigant tzv. Marketplace neboli záložku, na které mohou lidé nabízet k prodeji téměř cokoli. Tedy až na zakázané položky, mezi které patří i zbraně. Přesto našli někteří američtí prodejci jednoduchý trik, jak zákaz obejít: nabízí prázdná pouzdra nebo kufříky na zbraně, avšak řádně předražené.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť facebook je přístupná z mobilu i z počítače. (Ilustrační snímek)

Přesto našli někteří američtí prodejci jednoduchý trik, jak zákaz obejít: nabízí prázdná pouzdra nebo kufříky na zbraně, avšak řádně předražené (ilustrační snímek) | Foto: Tim Bennett | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Jeden prodávající v severokarolínským městě Lincolnton například na Facebook Marketplace nabízel šedivé pouzdro za 950 dolarů (22 tisíc korun). Normálně přitom stojí asi 30 dolarů (necelých 700 korun). Na nový trend upozornil americký deník The Wall Street Journal.

Když ho reportéři kontaktovali přes Facebook Messenger, napsal jim, že ve skutečnosti nabízí poloautomatickou pušku AR-15. Dokonce jim poslal snímek zbraně společně s 670 náboji, šesti zásobníky a samotným kufříkem. Svěřil se, že během hodiny mu na nabídku napsalo asi 30 uživatelů.

@Facebook I tried to sell a bow on Marketplace (literally the only application is hunting) and the posting was removed, BUT on an everyday basis I see you allow people to sell firearms with a super easy work-around. #Smart #massshootings

18:41 – 04. 08. 2019

Ve Spojených státech se přitom po nedávných masových střelbách v Ohiu a Texasu, které si vyžádaly přes 30 obětí, opět zesílila debata o přísnější kontrole zbraní.

Federální právo

Zatímco federální právo nestanovuje povinnost prověření nakupujícího, tedy pokud jde o soukromý obchod, některé americké státy to vyžadují, připomíná deník. Pokud jde navíc o prodej mezi státy, musí projít skrze licencované prodejce, kteří také musí získat povolení.

120 kusů na 100 obyvatel. Změní Američané po nejnovějších masakrech názor na držení zbraní?

Číst článek

Tato opatření jsou zastánci omezení dostupnosti zbraní v USA jako nedostatečná. Navíc, jak se ukazuje, lidé je mohou jednoduše obcházet. A to přímo na sociální síti s více než dvěma miliardami uživatelů.

„Je to další internetová platforma, která umožňuje lidem získat zakázané střelné zbraně pod rouškou anonymity,“ řekl David Chipman, který zastupuje neziskovou organizaci Giffords Law Center to Prevent Gun Violence prosazující omezení zbraní.

Online nákupy

Reportéři listu The Wall Street Journal našli v deseti velkých městech ve Spojených státech desítky předražených pouzder a kufříků. Jejich cena se pohybovala od 300 po 2000 dolarů, zatímco běžně by produkty stály 20 až 50 dolarů.

Facebook není jediným online místem, kde mohou lidé nakoupit zbraně. Objevují se třeba i na populární aukční síni eBay. I ta je zakazuje.

Sociální síť nicméně slibuje, že vlastní pravidla hlídá a vynucuje. „Prodávat zbraně na facebooku je jasné porušení naší politiky. Vymáhání nikdy nebude dokonalé, ale hledáme způsoby, jak naší politiku zlepšit a lépe vymáhat,“ řekla listu mluvčí společnosti.

Gun Sellers Are Sneaking Onto Facebook's Secondhand Marketplace
Facebook forbids the private sale of firearms on its Marketplace platform. But sellers are getting around that with a simple ruse: They list gun cases or boxes at inflated prices.
tz2d.me/?c=skV

14:01 – 21. 08. 2019

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme