Facebook by se mohl stát archivem lidské kultury – za 50 let bude mít víc mrtvých než živých uživatelů

Na sociální síti facebook by mohlo být za padesát let registrováno více mrtvých lidí než živých. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, o které v úterý informoval britský list The Guardian. Pokud počet uživatelů facebooku poroste současným tempem, síť by v roce 2100 mohla mít 4,9 miliardy „uživatelů“, kteří budou tou dobou již po smrti.

Oxford (Británie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook může mít už za 50 let víc mrtvých než živých uživatelů.

Pokud by růst pokračoval dosavadním tempem, tedy o 13 procent ročně, dosáhl by v roce 2100 počet účtů patřících zesnulým lidem 4,9 miliardy. (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Vědci z Oxfordu ve své studii vycházeli z dat facebooku za loňský rok a odhadu vývoje světové populace, který učinila Organizace spojených národů. V současnosti má síť 2,37 miliardy aktivních uživatelů po celém světě.

Dopamin za lajk. Sociální sítě jsou komerční veletrh a roste kvůli nim úzkost i deprese, říká neurolog

Číst článek

Pokud by se růst počtu uživatelů facebooku v loňském roce úplně zastavil, mělo by v roce 2100 účet na síti 1,4 miliardy mrtvých lidí. Už v roce 2070 by za tohoto scénáře počet mrtvých na facebooku převýšil počet živých.

Pokud by růst pokračoval dosavadním tempem, tedy o 13 procent ročně, dosáhl by v roce 2100 počet účtů patřících zesnulým lidem 4,9 miliardy.

Archiv lidské kultury

Podle vědců vyvstává v souvislosti s rostoucím počtem účtů na facebooku, které patří zesnulým lidem, palčivá otázka, jak nakládat s „virtuálním dědictvím“. Spoluautor studie David Watson upozornil, že facebook by mohl v budoucnu sloužit jako určitý druh archivu lidské kultury. Důležité proto podle něj je, aby k datům zesnulých neměla přístup „jen jediná společnost orientovaná na zisk“.

„Je důležité, aby budoucí generace mohly užívat naše digitální dědictví a mohly tak lépe porozumět vlastní historii,“ uvedl Watson.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme