Facebook nemusí mazat všechny falešné zprávy o Syřanovi, rozhodl německý soud

Facebook nemusí vyhledávat a mazat všechny falešné zprávy o syrském uprchlíkovi v Německu, které se touto sociální sítí šíří. Rozhodl o tom v úterý soud první instance v bavorském Würzburgu. Facebook podle něj nezanedbal své povinnosti. Vymyšlené příspěvky jsou podle něj dílem uživatelů, a sociální síť tak nezanedbala svou povinnost, když je sama od sebe nemazala. Přestože v tomto procesu, který je první svého druhu, šlo jen o konkrétní případ Anase Mudamáního, může mít celá kauza výrazně širší dopad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a ředitel společnosti Mark Zuckerberg

Zakladatel a ředitel společnosti Mark Zuckerberg | Zdroj: Reuters

Anas Mudamání byl jedním ze syrských uprchlíků, kterým se po příchodu do Německa podařilo udělat si takzvané selfie s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Později ale kdosi Mudamáního na Facebooku označil za pachatele útoku na bezdomovce v berlínském metru. Další uživatel zase na konci loňského roku Mudamáního označil za útočníka na berlínský vánoční trh. Ani s jedním útokem neměl Syřan nic společného. Oba příspěvky ale sdílely stovky uživatelů sociální sítě.

Facebook má stejně jako další sociální sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozví. Řada německých politiků včetně ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) je však toho názoru, že dosavadní snahy Facebooku v této oblasti byly nedostatečné.

Facebook sice později odstranil oba vymyšlené příspěvky, nikoli však ty se stejným obsahem, které mezitím sdíleli další uživatelé. Právě toho chtěl Mudamání u soudu dosáhnout.

Bavorský soud ale v úterý konstatoval, že i když příspěvky byly vymyšlené a urážlivé, Facebook se s nimi neztotožnil a není zodpovědný za jejich preventivní odstraňování. Odstraňovat tak nadále musí jen konkrétní protiprávní příspěvky, které uživatelé nahlásí.

Syřanův právník Chan-jo Jun je přesvědčen, že nyní jsou na řadě politici, kteří by měli změnit současnou legislativu, aby lépe chránila dotčené. Facebook podle něj zatím nepostupuje s dostatečnou důsledností nejen proti falešným zprávám, ale ani proti výhrůžkám násilím, projevům nesnášenlivosti a dalším deliktům, kterých se dopouštějí uživatelé této sociální sítě.

Sexuálně laděné fotografie nezletilých

Facebook má ale ještě jeden problém s nedostatečným mazáním obsahu. Tentokrát jde o sexuálně laděné fotografie nezletilých, které mezi sebou sdíleli pedofilové v uzavřených skupinách.

Zuckerberg: Vybudujeme globální komunitu, Facebook bude hlídat umělá inteligence

Číst článek

Na případ upozornili novináři britské BBC, kteří se do skupin dostali a nevhodný obsah sociální síti hlásili pomocí systému, který Facebook sám nabízí.

Administrátoři americké firmy ale odstranili jen necelou pětinu nahlášených nevhodných fotografií. Ostatní ve skupinách nechali a místo toho novináře nahlásili policii. Kriminalisté přitom informace od BBC také dostali a rozjeli vlastní vyšetřování, na základě kterého skončil jeden muž na čtyři roky ve vězení.

Facebook původně tvrdil, že většina nahlášených snímků byla v pořádku, později ale chybu uznal a všechny závadné smazal.

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme