Facebook nemusí mazat všechny falešné zprávy o Syřanovi, rozhodl německý soud

Facebook nemusí vyhledávat a mazat všechny falešné zprávy o syrském uprchlíkovi v Německu, které se touto sociální sítí šíří. Rozhodl o tom v úterý soud první instance v bavorském Würzburgu. Facebook podle něj nezanedbal své povinnosti. Vymyšlené příspěvky jsou podle něj dílem uživatelů, a sociální síť tak nezanedbala svou povinnost, když je sama od sebe nemazala. Přestože v tomto procesu, který je první svého druhu, šlo jen o konkrétní případ Anase Mudamáního, může mít celá kauza výrazně širší dopad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel a ředitel společnosti Mark Zuckerberg

Zakladatel a ředitel společnosti Mark Zuckerberg | Zdroj: Reuters

Anas Mudamání byl jedním ze syrských uprchlíků, kterým se po příchodu do Německa podařilo udělat si takzvané selfie s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Později ale kdosi Mudamáního na Facebooku označil za pachatele útoku na bezdomovce v berlínském metru. Další uživatel zase na konci loňského roku Mudamáního označil za útočníka na berlínský vánoční trh. Ani s jedním útokem neměl Syřan nic společného. Oba příspěvky ale sdílely stovky uživatelů sociální sítě.

Facebook má stejně jako další sociální sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozví. Řada německých politiků včetně ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) je však toho názoru, že dosavadní snahy Facebooku v této oblasti byly nedostatečné.

Facebook sice později odstranil oba vymyšlené příspěvky, nikoli však ty se stejným obsahem, které mezitím sdíleli další uživatelé. Právě toho chtěl Mudamání u soudu dosáhnout.

Bavorský soud ale v úterý konstatoval, že i když příspěvky byly vymyšlené a urážlivé, Facebook se s nimi neztotožnil a není zodpovědný za jejich preventivní odstraňování. Odstraňovat tak nadále musí jen konkrétní protiprávní příspěvky, které uživatelé nahlásí.

Syřanův právník Chan-jo Jun je přesvědčen, že nyní jsou na řadě politici, kteří by měli změnit současnou legislativu, aby lépe chránila dotčené. Facebook podle něj zatím nepostupuje s dostatečnou důsledností nejen proti falešným zprávám, ale ani proti výhrůžkám násilím, projevům nesnášenlivosti a dalším deliktům, kterých se dopouštějí uživatelé této sociální sítě.

Sexuálně laděné fotografie nezletilých

Facebook má ale ještě jeden problém s nedostatečným mazáním obsahu. Tentokrát jde o sexuálně laděné fotografie nezletilých, které mezi sebou sdíleli pedofilové v uzavřených skupinách.

Zuckerberg: Vybudujeme globální komunitu, Facebook bude hlídat umělá inteligence

Číst článek

Na případ upozornili novináři britské BBC, kteří se do skupin dostali a nevhodný obsah sociální síti hlásili pomocí systému, který Facebook sám nabízí.

Administrátoři americké firmy ale odstranili jen necelou pětinu nahlášených nevhodných fotografií. Ostatní ve skupinách nechali a místo toho novináře nahlásili policii. Kriminalisté přitom informace od BBC také dostali a rozjeli vlastní vyšetřování, na základě kterého skončil jeden muž na čtyři roky ve vězení.

Facebook původně tvrdil, že většina nahlášených snímků byla v pořádku, později ale chybu uznal a všechny závadné smazal.

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme