Facebook neuchránil soukromí svých uživatelů. Ve Spojených státech dostal pokutu 113 miliard korun

Internetová společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu přibližně pět miliard dolarů (113 miliard korun) za porušení ochrany soukromí. Informoval o tom v pátek list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené s případem. Podle deníku o rekordně vysoké pokutě rozhodla Federální komise pro obchod. Firma ani komise se k trestu oficiálně nevyjádřily.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wall Street Journal v pátek napsal, že komise poměrem hlasů tři ku dvěma rozhodla o udělení pokuty. (ilustrační foto) | Foto: downloadsource.fr, CC BY 2.0

Komise začala největší sociální síť světa vyšetřovat před více než rokem kvůli podezření, že se citlivá osobní data milionů uživatelů dostala do rukou firmy Cabridge Analytica, která pracovala pro prezidentskou kampaň Donalda Trumpa.

Italské úřady pokutují Facebook kvůli aféře Cambridge Analytica. Firma má zaplatit milion eur

Číst článek

Šetření se soustředilo na to, zda sdílení dat s Cambridge Analytica a další podobná selhání porušila dohodu s Federální komisí pro obchod z roku 2011 o ochraně soukromí uživatelů.

Wall Street Journal v pátek napsal, že komise poměrem hlasů tři ku dvěma rozhodla o udělení pokuty, která je výrazně nejvyšším peněžním trestem, jaký kdy komise vyměřila. Dosud nejvíce zaplatila za selhání při ochraně soukromí firma Google, jíž komise v roce 2012 nařídila uhradit 22,5 milionu dolarů.

Pro pokutu podle deníku hlasovali tři členové komise nominovaní republikány, dvojice demokratů byla proti.

Facebook s rekordně vysokou pokutou dopředu počítal a vytvářel si na ni rezervy. Zejména z toho důvodu v letošním prvním čtvrtletí poklesl jeho čistý zisk meziročně o 51 procent na 2,43 miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme