‚Denně vidíte smrt, bolest a utrpení.‘ Moderátoři Facebooku popsali svoji práci

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice „moderátorů“, u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nová reportáž webu The Verge se týká moderátorského pracoviště firmy Cognizant v Tampě na Floridě a navazuje na únorový text The Verge o podmínkách v dalším centru ve Phoenixu. Trojice bývalých moderátorů se však nyní jako první z těch amerických rozhodla porušit své dohody o mlčenlivosti a o zkušenostech promluvila na kameru.

‚Slyšíte toho leguána křičet‘

Shawn Speagle pracoval ve floridském centru firmy Cognizant šest měsíců a živě si vybavuje první video, kterým se jako moderátor zabýval. Dva výrostci v něm na ulici narazí na leguána, načež jeden z nich zvíře popadne za ocas a začne s ním mlátit o zem.

Útok na Novém Zélandu živě vysílal na facebooku, soud poslal muže na 21 měsíců do vězení

Číst článek

„Slyšíte toho leguána křičet… a oni s ním dál mlátí a leguán pořád ječí a ječí, až pak ječení skončí a zbyla z něho jen krvavá hromádka,“ uvedl. Video prý sám odstranit nemohl, neboť nemělo titulek a nemluvilo se v něm anglicky.

„Viděl jsem videa, na kterých chůva uškrtila batole nebo rozbíjela miminkům nosy… Každý den vidíte smrt, sledujete bolest a utrpení,“ popsal.

Práce v něm prý vzbuzovala pocit marnosti, protože se znovu a znovu setkával s materiály, které předtím smazal.

Po odchodu od Cognizant mu psychiatr diagnostikoval post-traumatickou stresovou poruchu a Speagle nyní bere léky na úzkost. Jeho bývalá kolegyně Michelle Bennettiová uvedla, po určité době začala práce ovlivňovat kvalitu jejího života a způsobovala jí deprese.

Otřesné pracovní podmínky

Melinda Johnsonová popsala prostory, v nichž moderátoři v Tampě pracují, jako americkou obdobu dětských robotáren v rozvojových zemích. „Každý kousíček té budovy byl absolutně nechutný. Jdete na záchod a najdete tam všude menstruační krev a výkaly. Vždycky to tam strašlivě páchlo,“ líčí pracovní podmínky.

U Cognizant mají moderátoři nárok na dvě 15minutové pauzy, 30 minut na oběd a dalších devět pro osobní potřeby, což byla podle Johnsonové jediná chvíle, kdy mohla využít služby psychologického poradce na pracovišti. Povolené pauzy údajně zaměstnanci často tráví ve frontě na záchod, neboť v Tampě byla pro stovky lidí k dispozici jediná místnost s toaletami.

O otřesných pracovních podmínkách hovoří i moderátoři, kteří si přáli zůstat v anonymitě, a z reportáží The Verge vyplývá, že na pracovišti ve Phoenixu nebyla situace o nic lepší.

Tlak od nadřízených

Kromě již uvedených faktorů svědčí výpovědi pracovníků firmy Cognizant o prakticky neustálém tlaku ze strany nadřízených, kteří požadují rychlou a téměř stoprocentně přesnou práci.

Negry na tebe, píšou lidé novinářce na Okamurově facebooku. Policie začala komentáře prověřovat

Číst článek

Se stresem se každý potýká po svém. Například Speagle začal více jíst a za několik měsíců u Cognizant výrazně přibral.

Jiní úzkost potlačují konzumací alkoholu či kouřením marihuany, často během pracovní doby. Výjimkou podle výpovědí není sex mezi zaměstnanci přímo na pracovišti.

Mazáním nepovoleného obsahu na facebooku se po celém světě živí asi 15 tisíc lidí. Většina těchkteří se starají o dodržování pravidel facebooku, nejsou přímo zaměstnanci sociální sítě, neboť regulaci extrémního obsahu pro ni zajišťují smluvní partneři.

Ohledně sexu a drog na pracovišti letos v únoru firma Cognizant uvedla, že se případy bude zabývat. Zároveň oznámila, že se pokusí podmínky pro své zaměstnance zlepšit, informoval například list Economic Times.

Provozovatel sociální sítě v reakci na zjištění z poslední doby uvedl, že podmínky v moderátorských centrech ještě letos prověří.

„Nikdy to nevyřešíme na 100 procent, ale snažím se ukázat, že dokážu ty největší problémy vyřešit z 80 nebo 90 procent,“ řekl The Verge Arun Chandra, který má ve Facebooku na starosti dohled nad externími spolupracovníky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme