Facebook a Twitter smazaly stovky falešných účtů. Byly napojeny na ruskou tajnou službu nebo Írán

Společnost Facebook smazala více než 650 stránek, skupin a účtů na sociálních sítích Facebook a Instagram kvůli „koordinovanému neautentickému chování“. Oznámila to ve středu na svém blogu. Smazání více než 280 účtů napojených na Írán oznámil také Twitter.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě a jejich mobilní aplikace. Facebook, Instagram, Twitter i Snapchat a Spotify. (Ilustrační snímek) | Foto: Tero Vesalainen | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle Facebooku aktivita spojená s některými smazanými stránkami a účty vycházela z Íránu či byla napojena na ruské vojenské tajné služby. Obě tyto skupiny spolu nijak nespolupracovaly, podle Facebooku ale využívaly podobné taktiky, aby zamlžily svou totožnost a činnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik iROZHLAS.cz Adam Javůrek ke kroku Facebooku a Twitteru

„Zakazujeme takový druh chování, neboť chceme, aby lidé mohli důvěřovat spojením, která činí na facebooku,“ uvedla společnost na blogu. „Nadále pokračujeme ve vyšetřování a to, co víme, jsme sdělili vládám USA a Spojeného království,“ dodal Facebook.

Terčem dezinformací vycházejících ze smazaných účtů a stránek byly podle společnosti uživatelé sociálních sítí ve Spojených státech, Velké Británii, v Latinské Americe a na Blízkém východě.

Napojení některých účtů na íránská státní média se podle Facebooku podařilo prokázat z veřejně dostupných zdrojů, napojení na ruské tajné služby díky informacím amerických zpravodajských služeb.

Facebook odhalil manipulační kampaň. Smazal desítky účtů, které podle něj ovlivňovaly americkou politiku

Číst článek

Stránky, skupiny a účty napojené na Írán šířily podle společnosti propagandu proti Saúdské Arábii, Izraeli a ve prospěch Palestinců.

Podle firmy FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a která dala sociálním sítím Facebook a Twitter tip na falešné účty, aktivita smazaných účtů zřejmě nebyla namířená na ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v USA. Měla podle ní totiž mnohem širší záběr.

Facebook letos čelil silné kritice za nedostatečnou ochranu citlivých dat svých uživatelů či právě kvůli dezinformačním či manipulačním kampaním probíhajícím na jeho síti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme