Jourová: Budu chtít po státech EU, aby ukázaly, jak regulují politické kampaně na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová se kvůli skandálu se zneužitím dat společnosti Facebook obrátí na členské země Evropské unie. Chce vědět, jak budou chránit data uživatelů sociálních sítí, aby je někdo nezneužil v politických kampaních. Reaguje tak na vyšetřovací zprávu britského úřadu na ochranu osobních údajů zveřejněné v noci na středu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že úřad navrhuje pro Facebook nejvyšší možnou pokutu, a to půl milionu liber, za to, že neochránil zneužití dat firmou Cambridge Analytica. Kolem této společnosti na jaře vypukl skandál, když se ukázalo, že vysála a zpracovala data o 87 milionech účtů uživatelů facebooku a ty pak poskytla k politickým účelům.

Facebook od roku 2015 poskytl přístup k datům uživatelů 61 firmám, přiznal Kongresu

Číst článek

Jourová Radiožurnálu řekla, že na zprávu britského úřadu netrpělivě čekala. „Pro nás to znamená začátek nové práce. Jednak se potvrzuje podezření, že došlo k porušení práva na soukromí uživatelů facebooku, ale co mi dělá větší starost, je právě ovlivnění voleb přes zneužitá soukromá data lidí. Budeme se muset dohodnout s členskými státy, jaká opatření učinit,“ uvedla eurokomisařka.

Opatření by neměla mít formu nové legislativy na evropské úrovni. Nedávno totiž vstoupila v platnost přísnější ochrana dat známá pod zkratkou GDPR.

Facebook přiznal, že sdílel data uživatelů s čínskými výrobci telefonů

Číst článek

„Budeme chtít, aby si jednotlivé státy udělaly revizi, jestli jsou připraveny na případy, kdy zneužitá data poslouží v politickém marketingu před volbami. Budu chtít, aby se podívaly na to, jak regulují politické kampaně. Víme, že tato regulace je ostrá pokud jde o tradiční média, ale pro online prostor nemáme žádná pravidla. Je to džungle, kde je dovoleno skoro všechno,“ zdůraznila Jourová.

Právě na případě Cambridge Analytiky je podle ní vidět, jak je „snadné se nabourat do hlav voličů na základě znalostí jejich soukromých údajů a osobních názorů a ovlivňovat jejich volební preference“.

Britský úřad na ochranu osobních údajů zahájil podle své čerstvé zprávy první vyšetřování kvůli možnému zneužití dat ze sociálních sítí v politickém marketingu už loni v květnu. A to kvůli podezření z ovlivňování referenda o brexitu. Nynější zprávu, která má 43 stránek, považuje za průběžnou s tím, že ve vyšetřování bude dál pokračovat.

Podle britského serveru BBC jsou klíčové závěry úřadu v nové zprávě následující:

  • Facebook neohlídal zneužití svých dat Cambridge Analytikou a zřejmě dostane nejvyšší možnou pokutu, což je výše zmíněných půl milionu liber, tedy téměř 15 milionů korun, a to na základě dříve platné legislativy. Podle nové úpravy GDPR by přitom pokuta mohla dosáhnout řádově stovek milionů liber. Už loni navíc dostal Facebook od Evropské komise pokutu 110 milionů eur, tedy 95 milionů liber.
  • Úřad zahájí právní kroky proti mateřské společnosti Cambridge Analytiky SCL Elections.

  • Je tu prokazatelné riziko, že politické strany nenakládají s osobními údaji, jak by měly; nakupují osobní údaje a analýzy od obchodníků, aniž by měly zjištěno, že o tom ví lidé, kterých se údaje týkají; úřad proto poslal politickým stranám 11 varovných dopisů.

Společnost Facebook podle BBC sdělila, že na zprávu úřadu odpoví již brzy.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme