Spojené státy daly Facebooku rekordní pokutu pět miliard dolarů. Úřady zavedou restrikce

Úřady ve Spojených státech vyměřily společnosti Facebook rekordní pokutu pět miliard dolarů (asi 115 miliard korun) za porušení ochrany soukromí. Oznámila to ve středu Federální obchodní komise. Podnikání Facebooku bude také podléhat přísnějšímu dohledu a restrikcím, uvedla agentura AP. Provozovatel největší sociální sítě světa pokutu přijal.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 17:15 24. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřady ve Spojených státech vyměřily společnosti Facebook rekordní pokutu pět miliard dolarů (ilustrační snímek) | Foto: Stephen Lam | Zdroj: Reuters

Zakladatel největší sociální sítě společnosti Mark Zuckerberg uvedl, že firma provede strukturální změny při vyvíjení nových služeb a upraví způsob řízení.

Nad novou technologií ztrácíme kontrolu a sami jí nerozumíme, varuje odborník na umělou inteligenci

Číst článek

Podle dohody s Federální obchodní komisí se zvýší odpovědnost managementu za ochranu dat uživatelů. Federální obchodní komise prosadila, že uvnitř firmy vznikne zvláštní orgán pro dohled nad ochranou údajů.

Tím se omezí dosavadní neomezená moc zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga při rozhodování v otázkách ochrany údajů.

„Tato dohoda bude vyžadovat zásadní posun ve způsobu, jakým přistupujeme k naší práci, a bude klást další odpovědnost na lidi, kteří vyrábějí naše výrobky na všech úrovních společnosti,“ uvedl Facebook ve svém prohlášení.

„Bude to znamenat ostřejší obrat směrem k soukromí, v jiném měřítku, než jak jsme to dělali doposud.“ Facebook dodal, že doufá, že dohoda, která požaduje větší míru odpovědnosti, než je v současné době zakotveno v amerických zákonech, bude „vzorem pro celé odvětí“.

Dva demokraté proti

Při hlasování o udělení pokuty zvedli ruku pro tři republikánští komisaři Federální obchodní komise, dva zastoupení demokraté byli proti. Podle agentury AP je to jasný signál, že zmiňovaná omezení nejdou tak daleko, jak doufali zastánci ochrany soukromí.

Here’s the bottom line: Facebook’s flagrant violations were a direct result of their business model of mass surveillance and manipulation, and this action blesses this model. The settlement does not fix this problem. It now goes to court for approval.

14:49 – 24. 07. 2019

195 385

Komisař za Demokratickou stranu Rohit Chopra uvedl ve svém nesouhlasném prohlášení, že navrhovaná dohoda mění jen málo obchodní model nebo obchodní postupy firmy.

Facebooku prý neukládá provést v tomto směru smysluplné změny. „Nezahrnuje žádná omezení týkající se jeho masového sledování ani jeho reklamních taktik,“ citovala jej agentura AP.

Milostný život, informace o dětech i porno. Belgičtí novináři zjistili, jak Google nakládá s citlivými daty

Číst článek

Facebook také zaplatí další pokutu ve výši 100 milionů dolarů americké Komisi pro cenné papíry a burzu v USA. Ta sociální síť obvinila, že investory o skandálu s únikem soukromých dat informovala příliš pozdě.

Pro Facebook žádný problém

Federální obchodní komise začala Facebook vyšetřovat před více než rokem kvůli podezření, že se citlivá osobní data milionů uživatelů dostala do rukou společnosti Cambridge Analytica, která pracovala pro prezidentskou kampaň Donalda Trumpa.

Vyšetřování se soustředilo na to, zda sdílení dat nebylo v rozporu s dohodou s Federální obchodní komisí z roku 2011 o ochraně soukromí uživatelů.

Pro Facebook výše pokuty nepředstavuje závažnější problém. Firma si na ni už v letošním prvním čtvrtletí odložila tři miliardy dolarů a za toto období vykázala ještě zisk 2,43 miliardy dolarů.

Z výsledků hospodaření za první čtvrtletí vyplývá, že Facebook měl na konci března v položce peníze a peněžní ekvivalenty uvedenou částku 11,1 miliardy dolarů. To jsou peníze, které je firma schopna relativně rychle přeměnit na hotovost. Výsledky za letošní druhý kvartál Facebook zveřejní ve středu večer.

Výběr velkých pokut pro technologické firmy

  • Květen 2009 - Evropská komise vyměřila pokutu 1,06 miliardy eur americkému výrobci počítačových čipů Intel. Firma podle komise poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices; pokuta byla potvrzena v roce 2014.
  • Srpen 2016 - Evropská komise dala americké společnosti Apple pokutu asi 14 miliard eur za to, že Irsko této firmě řadu let poskytovalo neoprávněné daňové výhody. Loni v září Apple daňový nedoplatek uhradil, peníze ale zůstanou na zvláštním účtu, dokud se nevyřeší odvolání proti rozhodnutí Evropské komise, která doplacení daní nařídila.
  • Červen 2017 - Americká společnost Google dostala od Evropské komise pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači firma podle komise zvýhodňovala jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se proti pokutě odvolal.
  • Leden 2018 - Americký výrobce čipů Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 997 milionů eur za to, že platil svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů, aby nenakupoval u konkurence.
  • Červenec 2018 - Evropská komise vyměřila Googlu pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala.
  • Březen 2019 - Evropská komise vyměřila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za zneužívání svého postavení na trhu a omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou. Proti pokutě se Google letos v červnu odvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme