Falešná nebo stará videa údajně z války na Ukrajině. BBC přinesla návod, jak se nedat oklamat

Dva roky staré videozáběry z konfliktu v Sýrii, dávného výbuchu v libanonském Bejrútu, starého ukrajinského filmu - a dokonce i americký herec Steven Segal v maskáčích, slunečních brýlích a zaťatých rysech bojující, údajně na Ukrajině. I tohle je k vidění na internetu na falešných záběrech vydávaných za videa z války na Ukrajině. BBC přináší ten nejzákladnější návod, jak se takovými záběry nedat oklamat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

RT (Russia Today) je vícejazyčná ruská zpravodajská televizní síť se sídlem v Moskvě

Původcem dezinformaci objevujících se v českém internetovém prostředí jsou třeba i ruská státní média | Zdroj: Profimedia

Lidé by si podle BBC měli dávat pozor zejména na stará videa, která vypadají věrohodně. Často zachycují dramatické válečné záběry - ale ve skutečnosti, jsou ze starších konfliktů. 

Na konspirační scéně se objevily nové, nebo dosud neaktivní servery, říká mediální analytik Šlerka

Číst článek

Jako příklady uvádí server BBC třeba záběry z bombardování v Sýrii z roku 2020, podobně staré záběry po explozi v bejrútském přístavu nebo ještě starší záběry z ruské anexe Krymu před osmi lety.

Teď tahle videa kolují po internetu coby „záběry z války na Ukrajině“. Jak poznat, že je to takzvaný „fake“, falešné video? BBC - přesněji její redaktorka Marianna Spring, která se specializuje na problém dezinformací - radí, aby si lidé všímali na záběrech třeba počasí. 

Jiné bylo v Libanonu v srpnu před dvěma lety, jiné teď na Ukrajině. Spring zároveň radí ověřit místo pomocí aplikace Google Maps, a pak taky pomocí funkce „reverse image search“ – tedy zpětné vyhledávání obrázku.

Když pak uvidíme, že totéž video bylo sdílené v online prostoru dřív, tak je s největší pravděpodobností recyklované z minulosti.

Další věc, které je třeba si všímat – dopravní značky na záběrech. Podle těch taky můžeme poznat falešná videa. No a pak taky podle jazyka, jakým se v konkrétním videu mluví.

Původ videí 

BBC lidem také radí, aby se podívali, kdo podezřelé video šířil jako první. Jestli jde vůbec o důvěryhodný zdroj.

Spotify po kritice od Neila Younga a dalších lidí podnikne kroky proti dezinformacím o covidu

Číst článek

Pomůže taky, když si zkontrolujeme, jestli o události zachycené na videu, referují média - televize, rádio, tisk. Někdy takový materiál sdílejí lidé, kteří chtějí pouze zaujmout a získat „lajky“, zasít pochyby, jindy jde třeba právě o propagandu. 

Tito takzvaní „trollové“ podle BBC – pokud vůbec mají lidi, co je sledují, tak jen velmi málo - zpravidla používají generovaná uživatelská jména. S přidáváním příspěvků zpravidla začali po ruské invazi, to znamená 24. února.

A pak jsou tu ještě účty, odkud se šířily dezinformace o pandemii covidu – tedy hlavně vakcínách. A ty se teď zaměřují na Ukrajinu, na různé konspirační teorie o válce na Ukrajině. Jako příklad uvádí BBC opakující se posty o tom, že „zranění na záběrech jsou pouze herci“.

Instrukce pro média

Dezinformací a propagandy se týká i - údajně - kremelská instrukce pro ruská státní média, kterou získal americký časopis „Mother Jones“. 

Je to doporučení, které podle časopisu poslal Odbor informační a telekomunikační podpory - tedy vládní úřad, který je podle časopisu součástí ruského bezpečnostního aparátu.

Dokument státním médiím radí mimo jiné, že by měla co nejvíce používat ve vysílání ukázky z pořadů moderátora americké stanice Fox News Tuckera Carlsona, který je známý svým názorem, že válkou na Ukrajině „Rusko jen chrání své zájmy a bezpečnost“.

Časopis přesto stále chrání zdroj, odkud se k dokumentu měl dostat. Chce zůstat v anonymitě. Taková doporučení ale podle listu dostávají ruská média pravidelně.

Důkazem má být třeba skutečnost, že téměř všechna nezávislá média v Rusku skončila. Zatímco například stanice RT nebo deník Komsomolská pravda doporučení poslechla. A minulý týden skutečně vysílala a psala o Tuckeru Carlsonovi. Stanice Fox News se k tomu nevyjádřila.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme