Falešné vlajky a podvod s dokumenty. Pchjongjang navzdory sankcím prodal výrobky za miliardy

Severní Korea vyvezla v období od ledna do září loňského roku výrobky zakázané sankcemi OSN v odhadované hodnotě za téměř 200 milionů dolarů (čtyř miliardy Kč). Podle agentury AFP o tom v pátek informovala OSN.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Lighthouse Winmore, která pluje pod hongkongskou vlajkou. Patří k plavidlům, které jsou podezírané z porušení mezinárodních sankcí vůči Severní Koreji tím, že do KLDR dovezly ropné produkty. Na snímku ze 29. prosince 2017 je ve vodách u jihokorejského Josu. | Zdroj: Reuters

Podle dokumentu vypracovaného skupinou odborníků OSN pověřených ověřováním uplatňování sankcí KLDR vyvážela zejména uhlí.

Američané rozšířili sankce proti Severokorejcům, týkají se i dvou čínských firem

Číst článek

Podle zprávy vydané patnácti členům Rady bezpečnosti OSN tak Pchjongjang činil pomocí lodí plujících pod falešnými vlajkami a pomocí podvodné dokumentace.

Tajné služby západoevropských zemí koncem ledna informovaly, že KLDR vyvážela uhlí hlavně do Ruska, odkud pak mířilo do Jižní Koreje a Japonska.

Rada bezpečnosti OSN zakázala Severní Koreji export uhlí loni 5. srpna.

Cílem nových, přísnějších sankcí bylo odříznout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una od důležitých devizových zdrojů, které Pchjongjang potřebuje na rozvoj svých zbrojních programů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme