Falklanďany tmelí místní rozhlasová stanice. Vysílala i za argentinské okupace

Pro malé a odloučené komunity mívá rozhlas naprosto zásadní roli. Pro Falklanďany v jižním Atlantiku je místní rádio rádcem i psychickou oporou. Snad nejvíc patrné to bylo během argentinské invaze v roce 1982, kdy rozhlas vysílal až do okamžiku, kdy argentinští vojáci vpadli do budovy. Vlastně se neodmlčel ani poté a vesele vysílá dál i dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falklanďany tmelí místní rozhlasová stanice

Falklanďany tmelí místní rozhlasová stanice | Foto: Jiří Hošek

„Argentinci právě převzali kontrolu nad rozhlasem. Doufám, že vám ještě stihnu zprostředkovat vzkaz pana guvernéra,“ hlásil spoluostrovanům 2.dubna 1982 ráno neohroženě moderátor Patrick Watts.

U mikrofonu seděl nepřetržitě řadu hodin a poskytoval Falklanďanům informace o argentinském postupu.

„Nejhorší byla asi ta nejistota, jak se Argentinci zachovají. Jestli rozstřílejí techniku, řeknou mi, abych se sebral, a šel domů, nebo mě případně zatknou,“ říká legenda falklandského rozhlasu, která si teď v důchodu přivydělává coby turistický průvodce a občasný přispěvatel Daily Telegraphu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Hoška o falklandské rozhlasové stanici

„Buďte tak laskavý a dejte tu pušku pryč z mých zad, pod namířenou zbraní opravdu nic říkat nebudu,“ pronesl Patrick Watts se zapnutým mikrofonem vůči argentinskému vojákovi a ten kupodivu poslechl.

Statečné chování vyneslo Patricku Wattsovi z rukou panovnice Alžběty II. Řád britského impéria. Třeba i za to, jak v náznacích a jednoduchých šifrách posílal éterem britským jednotkám důležité informace.

„Falklandské rádio se dá opravdu asi nejlépe popsat coby ‚lepidlo‘ místních lidí. Jsme komunitní rádio a současně celonárodní instituce. Naši předpověď počasí poslouchají všichni. Jsou na ní závislí farmáři, kteří potřebují vědět, jestli jim venku nezmrznou ovce, podobně jako rybáři, kteří nevědí, jestli můžou vyplout,“ popisuje odpovědnost stanice její současná manažerka Corina Gossová.

K ruce má jen dva stálé reportéry, kteří se logicky mají co ohánět. Pojmy, jako cenzura nebo autocenzura, jsou jim prý cizí.

„Pokud je váš příspěvek přesný a férový, nemusíte se obávat dopadu, jaký vyvolá v uzavřené společnosti, kde se všichni se všemi znají,“ uvádí mladý reportér Stacy.

Falklandské rádio, které vysílá na VKV i středních vlnách, už na rozdíl od minulosti neprovozuje místní vláda. Stanice tím dává najevo, jak si cení své nezávislosti a nestrannosti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme