Falklandy rozhodují v referendu o své budoucnosti. O jednoznačném výsledku nikdo nepochybuje

Navzdory argentinskému zastrašování se obyvatelé Falklandských ostrovů chystají vyjádřit věrnost britské koruně. Dnes a zítra se na sporných ostrovech v jižním Atlantiku hlasuje v referendu. Odpovídá se na jedinou otázku: Chcete, aby ostrovy zůstaly Britským zámořským územím? Předpokládá se, že možná až 100 procent hlasujících odpoví kladně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falklandské zákonodárné shromáždění

Falklandské zákonodárné shromáždění | Foto: Jiří Hošek

Referendem na Falklandských ostrovech vrcholí nedávné diplomatické napětí mezi Argentinou a Velkou Británií. Obě země už jednou o sporné ostrovy bojovaly a jihoamerická země se svého nároku nechce vzdát. Obyvatelé Falkland ale ve všelidovém hlasování jasně řeknou, že s Argentinou nechtějí mít nic společného.

„Na Falklandech žije hlavně anglicky mluvící komunita čítající 2800 lidí. Není tam žádná utlačovaná argentinská menšina, která by usilovala o nezávislost. Už když v roce 1833 Británie ostrovy okupovala, bylo tam minimum argentinského obyvatelstva,“ říká profesor Klaus Dodds z univerzity Royal Holloway.

Argentina vnímá spor o Falklandy coby teritoriální problém, kde se na přání obyvatel nebere zřetel. Jejich názory je naopak připravena kdykoli hájit Velká Británie, která dokonce po argentinské diplomatické ofenzivě začala připravovat novou obrannou doktrínu ostrovů

Přehrát

00:00 / 00:00

Referendum sleduje přímo na Falklandských ostrovech zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Nechápu, proč si argentinská vláda nesedne k jednacímu stolu s britskou a falklandskou vládou. Vždyť by taky mohla těžit z prodeje licencí na rybolov a mohly by se jí týkat i budoucí zisky z těžby ropy,“ kroutí hlavou předseda britského Sdružení veteránů falklandské války Tony Davies. Ten stejně jako odborníci vylučuje, že by Argentinci sáhli po zbraních tak jako před 31 lety.

„V Argentině bylo vždycky zvykem nadnést otázku Malvín, kdykoli se v zemi objevila zásadní krize. Dnešek není žádnou výjimkou,“ poodhaluje motivaci argentinské prezidentky Cristiny Kirchnerové profesor Klaus Dodds z univerzity Royal Holloway. Podle něj v Buenos Aires tradičně vnímají sporné území coby součást „velké Argentiny.“

„Argentina si svými diplomatickými a mediálními pokusy dává jeden vlastní gól za druhým. Dělají nám dobrou publicitu. Možná je nás málo, ale nebudeme tu jen tak sedět a hrát roli oběti. Tohle je naše země a budeme za ni bojovat v každém slova smyslu,“ tvrdí jeden z osmi volených zástupců na vzdálených ostrovech Gavin Short.

„My ty ostrovy neudržujeme pro naše koloniální pány v Británii. Ano, já se narodil v kolonii, ale za posledních 30 let se to úplně změnilo. My jsme zaprvé Falklanďané a zadruhé Britové. Tohle je náš domov. Nemáme kam jít a ani nechceme,“ říká Gavin Short.

Profesor Klaus Dodds z univerzity Royal Holloway, odborník na geopolitiku jižního Atlantiku | Foto: Jiří Hošek

„Tohle je naše šance ukázat světu, kdo jsme, co jsme, co chceme a co jsou podle nás naše lidská práva,“ vyjadřuje názor drtivé většiny Falklanďanů Tim Miller.

Jeho rodina žije na sporných ostrovech od roku 1840. Tim ví, že referendum na Argentinu moc velký dojem neudělá. Všelidové hlasování, které jihoamerická mocnost neuznává, vidí jako šanci zviditelnit se ve světě.

Referendum na ostrovech má i své zvláštnosti. „Posíláme do terénu 4 mobilní volební stanice, což jsou speciálně upravené landrovery. Obyvatelé vzdálených usedlostí budou hlasovat v jejich zavazadlovém prostoru. Guvernér taky na ostrůvky se stálým osídlením posílá volební letadlo,“ popisuje Darren Christie z místní administrativy.

Referendum se koná v neděli a pondělí od 10 do 18 hodin místního času, tedy od 14 do 22 středoevropského času.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme