Falklandy zůstanou britské, rozhodli obyvatelé téměř stoprocentní většinou

Skoro 99 procent obyvatel Falkland se v referendu přihlásilo k Velké Británii. Volební komise již oznámila definitivní výsledky. Referendum je odpovědí na nároky, které na souostroví dlouhodobě vznáší Argentina.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Falklandských ostrovů slaví výsledek referenda, ve kterém se téměř stoprocentní většinou vyjádřili pro setrvání pod Velkou Británií

Obyvatelé Falklandských ostrovů slaví výsledek referenda, ve kterém se téměř stoprocentní většinou vyjádřili pro setrvání pod Velkou Británií | Zdroj: Reuters

Výsledek 98,8 procenta je ještě přesvědčivější, než očekávali i největší místní optimisté. Ještě důležitější je volební účast, která dosáhla 92 procent.

To znamená, že pouze tři obyvatelé Falkland hlasovali v referendu proti setrvání ostrovů pod britskou nadvládou. Ostatních více než 1500 hlasujících se vyjádřilo pro.

„Je to neskutečné, je to úžasná zpráva. Tohle je vzkaz světu: Podívejte se, to jsme my, Falklanďané, a tohle si přejeme,“ neskrývá dojetí původem Chilan Alex Olmedo, který na ostrovech žije 22 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích referenda informoval přímo z Falklandských ostrovů zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Jde o velmi silné poselství nejen Argentině, ale i celému světu," prohlásil po oznámení výsledků guvernér Falkland Nigel Haywood.

„Argentina nemůže umlčet hlas Falklanďanů, to je strašně důležité. Takhle vypadá vyjádření práva rozhodovat o své vlastní budoucnosti. Referendum se nedá interpretovat jinak,“ shrnul význam hlasování.

Argentina referendum neuznává a ignoruje.

„Mezinárodní pozorovatelská mise jasně konstatovala, že šlo o svobodné a férové referendum odpovídající světovým standardům. Misi tvořily význačné osobnosti se zkušenostmi ze sledování jiných voleb,“ vyzdvihuje odborník na geopolitiku jižního Atlantiku Klaus Dodds.

Falklanďané ovšem nejsou jen hrdí, ale také škodolibí. Na pouliční party na oslavu referenda pouštějí nejrůznější verze slavné písně Don´t Cry for Me, Argentina neboli Neplač pro mě, Argentino. Text umějí téměř všichni nazpaměť.

Slaví i novinářská legenda Patrick Watts, který v roce 1982 několik hodin v kuse nepřetržitě informoval o argentinské invazi.

„Pro mě je důležitější 92procentní volební účast. 99 procent ze 120 odevzdaných hlasů přece jen vypadá úplně jinak, než z 1500. Význam by to pak mělo nulový, ale tohle je fantastický výsledek,“ raduje se Watts.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme