Ruští hackeři napadli e-maily lidí z okolí konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, tvrdí analytici

Ruští hackeři ze skupiny Fancy Bear, kteří jsou obviněni z útoku na počítače Demokratické stany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016, se nejspíše pokoušeli prolomit také několik tisíc e-mailových adres, které patří spolupracovníkům konstantinopolského patriarchy Bartoloměje.

Moskva/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. | Zdroj: ČTK

Patriarcha Bartoloměj je přitom považován za nejvyšší duchovní autoritu pravoslaví. Ten by také měl rozhodnout o tom, zda ukrajinská pravoslavná církev získá autonomii a zbaví se tak vlivu Moskvy.

USA obvinily 12 ruských agentů z hackerského útoku před prezidentskými volbami v roce 2016

Číst článek

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let minulého století oddělila od církve moskevského patriarchátu. Zatímco moskevská církev je tzv. autokefální, tedy autonomní, ukrajinská o takové postavení zatím jen vytrvale usiluje.

Pravoslavná církev moskevského patriarchátu má na Ukrajině přesto značný vliv, o který s ní Kyjev usilovně soupeří.

Kyjevský patriarchát je přitom k Rusku značně kritický především kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a bojům na východoukrajinském Donbasu. Podle ukrajinských činitelů totiž Rusko povstalce na Donbase vojensky podporuje, Moskva to ale odmítá.

Míříme na Západ, do NATO a EU, vzkázal na vojenské přehlídce ukrajinský prezident Porošenko

Číst článek

Podle údajů z roku 2015 se ke kyjevskému patriarchátu hlásilo 44 procent Ukrajinců, k moskevskému pak 21 procent.

Ruští agenti se pokoušeli prolomit 4700 e-mailových adres, které patří spolupracovníkům a sekretariátu patriarchy Bartoloměje, informovala AP s odkazem na americkou bezpečnostní agenturu Secureworks.

Sám Bartoloměj podle církevních představitelů e-mailovou schránku nemá. Za útokem údajně stojí hackerská skupina známa jako Fancy Bear, kterou americké úřady viní z útoku na počítače Demokratické strany.

Představitelé ruské pravoslavné církve uvedli, že o útocích hackerů nevěděli a zprávu komentovat odmítli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme